Vybudování stezky vítá i Ondřej Boška ze Strakonic. „Sám bych se po ní rad prošel. Patnáct kilometrů je ale docela dost,“ řekl.

Věra Samková z odboru rozvoje městského úřadu potvrdila, že technické přípravy už jsou v plném proudu. „Jsou to lavičky, informační panely i všechno ostatní,“ zmínila se. Práce přímo na trase budou podle ní vidět hlavně od konce září. Vše má být hotovo ještě v říjnu. Stezka přijde na 550 tisíc korun, přičemž 200 tisíc korun jde z grantového programu Jihočeského kraje a zbytek z městské kasy.

Filozofii trasy přiblížila mluvčí radnice Marie Tůmová. „Bude vedena právě tak, aby pěší mohli navštívit místa, po kterých Švanda podle pověstí chodil a hrál,“ uvedla Tůmová. Trasa povede od hradu k zamýšlenému parku pod Hvězdou, kde je dnes replika Stonehenge. Pak bude následovat zastávka na Šibeničním vrchu a před Kuřidlem. Turisté budou moci zajít až na Kuřidlo nebo rovnou pokračovat. Pak bude cesta směřovat přes Podskalí zpět k hradu i kolem lípy, pod níž je prý Švanda pochován.