Starostka Kadova Vladimíra Tomanová si od tohoto řešení moc neslibuje. „Dobře vědí, co chceme, tak k čemu se vyjadřovat? Teď máme přispět na provoz pošty, co ale bude, až se státní podnik změní na akciovku? To máme platit dál?“ podivila se.

Svým rozhodnutím ministerstvo reagovalo na protesty a petice obyvatel, starostů a politiků, kteří se rušení pošt bránili. „Je třeba se ozvat. Jiné řešení než petici nevidím. Myslím, že se na ni podepsala většina zdejších lidí,“ řekl Jaroslav Jáchym z Čepřovic.

Do konce roku musí ČP obyvatelům obcí, kterých se rušení pošt bezprostředně týká, vysvětlit, jakým způsobem mají její služby fungovat. Dát jim zároveň příležitost vyjádřit se k zamýšleným změnám. Své připomínky mohou do stejné doby uplatnit i starostové. „Výsledky předloží Česká pošta ministerstvu do 15. ledna 2009. Do té doby nerozhodne ani o změně obslužnosti nebo rozsahu poštovních služeb,“ řekla tisková mluvčí MV Jana Malíková.

Náměstek Zajíček zkritizoval ČP za špatnou informovanost veřejnosti. To pošta zdůvodňuje předčasným únikem informací. „Ve fázi, kdy jsme řešili změnu obslužnosti jako záměr, vyšly informace na veřejnost. Stalo se to ještě před projednáním se zástupci obcí a před informační kampaní,“ vysvětlil tiskový mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Starostové šesti obcí, kterých se rušení pošt týká, budou znovu řešit, co dál – podílet se na nákladech pošty a zachovat ji, kývnout na motorizaci nebo na smluvní poskytování poštovních služeb místním podnikatelem.

Počet pošt na Strakonicku
Celkem k 11. září 2008:               28 pošt
Z toho venkovských s jedním zaměstnancem:  13 pošt
V 80. létech minulého století bylo           34 pošt
Česká pošta, s.p., plánovala do konce roku ukončit činnost na poštách v Kadově, Libějovicích, Třebohosticích, Doubravici, Skočicích a Čepřovicích.

Pošťáci: Máme strach, že zavřou další pobočky

Pošťáci žijí ve strachu a nejistotě. „Co budu dělat, když poštu zavřou, nevím. Mám osm let do důchodu a na vesnici nic jiného nenajdu,“ řekla poštmistrová, které měla být do konce roku uzavřená pošta. Z obav o místo ale chce zůstat v anonymitě.

Česká pošta (ČP) nechce zrušit své služby na venkově, ale ztrátové a nevytížené pošty nahradit motorizovaným doručováním. Na Strakonicku jich bylo vytypováno šest. „V úvahu přicházela místa do tisíce obyvatel a vytíženost do jedné hodiny denně. V mnohých případech to ale bylo 10 až 15 minut denně, což znamená, že na poštu přijde jen pár klientů,“ uvedl tiskový mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Venkovských pošt s jedním zaměstnancem je ale třináct. I další poštmistrové si proto myslí, že na ně přijde řada. „Jestli mi poštu nezavřeli doteďka, zavřou ji po Novém roce nebo později, až se státní podnik změní na akciovou společnost. Říká se, že příští rok pošta přijde také o doručování,“ myslí si další poštmistrová.

Nic nezachrání ani starostové. „Jsme tak malá obec, že se zrušení pošty asi neubráníme. Myslím si, že se celá věc stává politickou záležitostí,“ řekl starosta Skočic Stanislav Petrášek.

Lidé, kterých se rušení pošt týká, nevědí, jak to bude s jejich důchody, oznámenými zásilkami nebo obsluhou účtů u Poštovní spořitelny. Podle Mravince kvalita poštovních služeb neutrpí. „Naopak. Obslužné místo zajistí stejné služby jako pošta. Bude vybaveno tak, že si lidé budou moci obstarávat okamžitě i své finanční záležitosti,“ ujistil.