Market bude. Město a spotřební družstvo Jednota se dohodly na rozdělení pozemku. Přibližně po dvou letech dohadů může každá strana odkoupit svůj prostor mezi knihovnou a lékárnou na náměstí Svobody, kde má obchod stát.

Dohoda Jednoty a města zní: Město odkoupí příjezdové cesty k úřadu a Jednota si vykoupí pozemek pod market a parkoviště. „Vychází to tak půl na půl. Ale dohodu musí ještě schválit zastupitelstvo,“ řekla starostka Lenka Nestřebová. Předseda Jednoty s.d. Vladimír Švec dodává: „Nevíme, jak rychle odkoupení zvládneme. Stavět ale chceme co nejdřív.“

Město si stanovilo další podmínky. Patří mezi ně i výstavba veřejných záchodků a zachování průchodu mezi ulicí Čelakovského a náměstím Svobody. Jednota s.d. neprotestuje. „Na záchody jsme ochotni přistoupit, ale chceme je předat do správy města. O průchodu budeme ještě jednat,“ podotkl Švec.
Dohadování o marketu se táhne roky a lidé nevěří, že někdy bude. „Nic se nestaví. Myslím, že tady jen tak nějaký obchod nebude,“ řekla Bohunka Pilátová, která do Volyně jezdí na nákupy.

Pozemek vedle lékárny zatím vlastní úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM). Jeho podmínkou pro prodej bylo, aby se Jednota a město dohodly, kdo jakou část pozemků koupí. Jinak by byl nabídnut třetí osobě. „Pokud k dohodě dojde, nebudeme odprodeji bránit,“ dodal ředitel UZSVM České Budějovice Zdeněk Prokopec.

Nový market: Lidé se těší na levnější zboží

Výhodnější ceny a širší sortiment zboží. To čekají Volyňští od nového marketu. Vybudovat ho má na náměstí Svobody spotřební družstvo Jednota.
Vidina většího nákupního centra se zamlouvá i Marii Dvořákové z Volyně. „Pro obyvatele kolem Vimperské ulice to bude pochopitelně blíž, než scházet dolů pod náměstí. A snad tu najdeme i více zboží a za výhodnější ceny,“ podotkla Dvořáková.

Podle předsedy Jednoty s.d. Vladimíra Švece má mít obchod prodejní plochu 500 až 600 metrů čtverečních. „Chtěli jsme takový prostor, aby〜chom mohli zákazníkům nabídnout opravdu co nejširší škálu zboží na jednom místě,“ poznamenal.

Počítá se tu i s vytvořením parkoviště. Za to bude vděčná i Marie Dvořáková. „U obchodu na náměstí Hrdinů je sice nové parkoviště, ale je pořád plné,“ poznamenala.

Prvním krokem k výstavbě marketu je podle Vladimíra Švece odkoupení pozemků vedle lékárny. „Čím dřív bude prodej vyřízen, tím lépe. Návrh projektu na prodejnu už máme vypracovaný z loňského roku, kdy jsme začali o vybudování marketu uvažovat. Bude ho potřeba jen dopracovat podle nových požadavků,“ dodal Švec. Jak dlouho ale může trvat, než bude obchodní centrum stát, zatím říci nedokázal.

Klára Alešová, Slávka Petráková