Anonym sistěžoval na týrání psů. „Kromě poznámek k zacházení se psy se mu zjevně nelíbil styl vedení útulku,“ informoval včera ředitel Krajské veterinární správy (KVS) v Českých Budějovicích František Kouba.

Kontrola porušení zákona na ochranu zvířat nezjistila. „V době naší kontroly byla všechna zvířata v dobrém zdravotním a výživném stavu. Takzvaná zoohygiena byla rovněž vynikající,“ uvedla za kontrolory Eva Šašková.

Při své návštěvě prověřili veterináři i stav psích boxů a jejich vybavení, osvětlení, výběhy, krmení, dezinfekční postupy a likvidaci odpadů.

Vedoucí útulku Emil Cedl je z telefonátu rozčarovaný. „Všichni, kdo tu pracujeme, jsme z toho smutní,“ přiznal. Vybavuje si jeden konfliktní případ. „Nedávno jsme odmítli vydat temperamentního psa člověku, který ho chtěl mít uvázaného na řetězu u domu. S tím jsme přece nemohli souhlasit,“ dodal. Rozhodně ale nechce tuto událost spojovat s anonymem.

Psí útulek ve Strakonicích funguje od 7. prosince loňského roku. Za tu dobu se v něm vystřídaly necelé dvě stovky psích nalezenců, více než polovina jich byla dána k adopci. V útulku to zná i Eva Petrovičová z Písecka. „Celý jsme si ho prošli. Viděli jsme i péči ošetřovatelů. Psi k nim byli přítulní a to by týrané zvíře nikdy neudělalo,“ řekla.

Podle ředitele KVS Kouby šlo ve strakonickém anonymu nejspíš o vyřizování osobních účtů. Bývá to tak ve většině stížností, které veterináři zaregistrují.
Kontroly psích útulků ukládá veterinární zákon i zákon na ochranu zvířat. Na dodržování dohlížejí veterináři na základě vlastních plánů kontrol. „Další provádíme v případech podnětů a stížností lidí,“ řekl Kouba.

Anonym u veterinářů neuspěl

Nad údajným týráním psů v útulku u městského zahradnictví kroutí někteří lidé nevěřícně hlavou. „Informace o anonymu mě udivila. Znám nesrovnatelně horší psí útulky. Tak dobrý, jaký je ve Strakonicích, jsem nikde neviděla,“ řekla Iva Roučková z Mladé Boleslavi, která si odtud odvážela psa.

Na týrání psů upozornil krajské veterináře anonymní telefonista. „Šetření ale nezjistilo porušení zákona na ochranu zvířat, což se dalo předpokládat,“ okomentoval ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba.

Strakonický útulek si koncem srpna vybral i televizní štáb pořadu Chcete mě? Režisér Luděk Ausobský uvedl: „Za deset let, co cestuji po útulcích, jsem toho viděl mnoho. Musím říci, že zde je péče o pejsky příkladná a prostředí pěkné, čisté a útulné.“

Na provoz psího útulku může dohlížet i veřejnost. „Kromě úterků a nedělí sem má ve vymezenou návštěvní dobu kdokoliv přístup,“ informoval jeho vedoucí Emil Cedl.

Výstavba útulku, jehož majitelem jsou města Strakonice a Písek, začala v létě roku 2007. Otevřen byl 7. prosince téhož roku. Pořizovací náklady dosáhly 8,2 milionů korun.  Už v roce 1996 proběhla ve Strakonicích demonstrace za jeho zřízení. V následujících létech se o odchycené psy starala městská policie, která je dovážela do píseckého útulku. Odchycení psi stáli městskou kasu ročně kolem půl milionu korun.