Mateřské školy (MŠ) ve Strakonicích už kapacitně nestačí. Přes prázdniny musela být vybudována nová třída v MŠ Spojařů na sídlišti Mír.

Chodí sem i čtyřletá Nikolka Lenky Kačmárové ze Strakonic. „Hlásili jsme se původně do školky Profesora A.B. Svojsíka. Tam už ale měli plno. Zkusili jsme to tedy na Míru a tam nás naštěstí vzali,“ říká matka.

S plnými mateřinkami mají zkušenosti i její známí. „Vzhledem k takové poptávce bych byla pro vybudování nové školky,“ dodala Kačmárová.
Mateřská škola v ulici Spojařů mohla letos přijmout 103 dětí. Loňský školní rok to bylo pouze 84. „Je to navýšení o jednu třídu,“ řekla ředitelka školky Alena Barborková.

Podle vedoucí oddělení školství MěÚ Miluše Vackové byla úprava školky na sídlišti Mír pro město ekonomicky nejvýhodnější, navíc je o ni stále zájem. „Byly tam nevyužívané prostory, kde byla dříve miniškolka,“ řekla.

Úpravy nových prostor v MŠ na sídlišti Mír vyšly město na 1,1 milionu korun. „U nevyhovujících místností došlo například na výměnu podlah, dveří, oken a úpravu toalet. Vznikl také nový vstup přes zahradu školky,“ uvedl Jaroslav Houska z majetkového odboru města.

Rekonstrukce začala na konci června. V září mohly děti do školy bez omezení nastoupit.

Stavět se nebude

Rodiče chtějí pro své děti více mateřských škol. Město ale zatím novou mateřinku otevřít nechce.

Prozatím se situace v některých zařízeních od září vyřešila navýšením počtu dětí. A to v mateřinkách U Parku, A.B. Svojsíka, Lidická a Šumavská. Rodiče jsou ale raději, když je dětí ve třídě méně.

Novou školku by proto ve městě uvítala i Alena Kohoutová. „Myslím si, že dětí by mělo být ve třídě co nejméně. Aby se jim učitelky mohly lépe věnovat,“ poznamenala.

Radnice povolila rozšíření o jednotlivá místa jen ve výjimečných případech. „Alespoň tam, kde to dovolily normy a navýšení byly schopné zvládnout učitelky. V žádném případě to ale nebylo na úkor dětí,“ vysvětlil místostarosta Karel Vlasák.

Alena Kohoutová problémy s přijetím děti do školy neměla. „Dcera Natálka je už druhým rokem v mateřské škole Spojařů. Vzali mi ji na poprvé. Nikdy jsem tu neměla problémy s přijetím,“ podotkla matka čtyř dětí.

Navýšení kapacity

Školka v ulici Spojařů byla rozšířena letos. Která projde úpravami příště, není zatím jasné. Nejprve musí město zjistit, kde si to může z hlediska přestavby, kapacity kuchyně, počtu personálu nebo velikosti zahrady dovolit.

Znovuotevření se nedočká před několika lety zrušená MŠ Ellerova. „Zatím by byla málo využitá,“ podotkl starosta Pavel Vondrys. S tak velkým náporem dětí radnice nepočítá.

Jak ale potvrdila většina mateřských škol, děti navíc odmítat museli. „Máme plno, ale vzali jsme všechny děti, které přišly k zápisu. Rodiče, kteří přišli později, jsme museli odmítat. Doporučovali jsme jim zkusit školku na Šumavské nebo na Míru,“ zmínila se ředitelka školky na Lidické Miloslava Vozábalová. Jak ale podotkla, všechny děti zaměstnaných maminek u nich místo našly.

Na MŠ Šumavká a Spojařů odkazovala rodiče i vedoucí MŠ Školní Zdeňka Havlíková. „V mateřince v ulici Spojařů navyšovali kapacitu. My na to nemáme prostory, můžeme přijmout jen sto dětí a všechna tato místa máme obsazena,“ podotkla.

Poslední neobsazená místa jsou v mateřské škole Šumavská. Rodiče sem mohou přihlásit ještě osm dětí.