Nápad se zrodil náhodou. „Farář Hynek Tkadleček nám vyprávěl, že má v Husově domě, kde sídlí mateřské centrum, veliký vojenský stan. A že prý ho léta nestavěl a jak by bylo skvělé, kdybychom ho mohli s dětmi postavit. Toho se chytila předsedkyně centra Jitka Vápeníková a přihodila, že bychom mohli udělit rovnou rekord ve stavění stanů. A bylo to,“ řekla za centrum Markéta Mikešová.

Stany ale nestavěly pouze maminky z mateřského centra. „Přišla nás podpořit veřejnost, kamarádi, skauti, hasiči, Český červený kříž i sponzoři. Na místě jsme měli i ukázky vybavení a činnosti policie a i tyto složky dostaly podmínku, že musejí přijít s minimálně jedním stanem,“ dodala Mikešová
Petr Tůma ze Strakonic stavěl stan s pořadovým číslem 102. „Stan máme jen jeden, ale jsme tu celá rodina. O pokusu o rekord jsem slyšel z rozhlasu a četl jsem i letáky, tak jsme ho přišli podpořit,“ chválil si akci. Se svou šestiletou dcerkou Michaelou odhadoval, že by pod Hvězdou mohlo do pěti hodin stát kolem tří set stanů. Organizátoři si ale myslí, že i 118 je dobré. „Je to slušné číslo. Ale hodně lidí přišlo bez stanů, je to škoda, mohli jsme mít hned o něco lepší výsledek,“ tvrdí Mikešová.

Jako zpestření programu se na sobotní akci navíc volil i stan z největší dálky (rodina Daňkova z Velkého Týnce u Olomouce), stan nejstaršího majitele (p. Pantoflíček, ročník 1939), nebo nejvíce stanů v jedné rodině (pět členů, pět stanů – rodina Kultánova). Vyhlášen byl i nejkurióznější stan z roku 1965, který přinesla Věra Pintrová Lansingerová, a nejmenší, který patřil Renatě Skalákové – jeho délka odpovídá třinácti krabičkám od sirek.

Součástí akce byla například i tipovací soutěž. Nejlepší odhad měl školák Dominik Červenka. Myslel, že stanů bude nakonec 120. Za svůj tip získal jako ostatní výherci Českou knihu rekordů.