„Je to zvláštní, ale moc zajímavé. Docela by se nám to tady líbilo,“ komentovali jeho včerejší testování kluci a holky ze šesté třídy.

Interaktivní mobilní ukazatel SpeedPacer je v České republice absolutní novinkou. „Při dodržení předepsané rychlosti radar řidiči poděkuje zeleným nápisem DĚKUJI, při překročení rychlosti ho varuje červeným nápisem ZPOMAL. Možností nápisů je několik desítek. Stejně tak si každý může zvolit motiv na desku – třeba svoji třídu,“ uvedl Petr Chábera ze Strakonic, který radar představoval. Dodal, že nikde v České republice podobné zařízení zatím není.

Komunikací působí radar i na psychiku řidičů.

„Drtivá většina z nich okamžitě zpomalí. Bez pokut a sankcí je v obcích a před školami mnohem víc bezpečno,“ dodal Chábera. Podle některých řidičů by byla podobná novinka přínosem.

„Současné radary v obcích a městech nejsou moc vidět. Tohle ale přehlédnout nejde. Navíc je hanba jezdit jako čuně, když vás má slušnosti učit radar. Kdo to vymýšlel, věděl dobře, co dělá,“ myslí řidič Václav Pustka (48) z Písecka.

Starostka Cehnic Helena Sosnová je z přístroje nadšena. Už jen proto, že obec je na hlavním tahu na České Budějovice a během dne tu projede několik stovek automobilů. „Chceme žádat ministerstvo pro místní rozvoj o dotace na některé úpravy, například větší nakolmení vedlejší komunikace od Čejetic. akže tam připíšeme i radar. A když to nevyjde, oslovíme některé firmy, aby nám pomohly. Rozhodnutí budeme znát ke konci roku,“ řekla Sosnová.

Ukazatel SpeedPacer přijde na 100 000 korun.

Ukládá informace o každém vozidle – zaznamenává datum, čas a jeho rychlost. Světelný zdroj má výšku 18 centimetrů. Během několika minut může zhotovit i přehledné grafy.