Orlická přehrada odpuzuje turisty. Může za to zejména stále se zhoršující kvalita vody a vysoký obsah sinic, který v létě na některých místech znemožňuje koupání.

„Špinavá voda mně samozřejmě vadí, ale víc mojí rodině. Já se spokojím s chytáním ryb, ale děti se chtějí koupat. Naši známí už sem přestali jezdit,“ nešetří kritikou Jiří Kadlec z východních Čech. V létě na Podolsko jezdí na chatu ke známým už více než deset let.

Původcem špatné kvality vody jsou i odpadní vody z okolních obcí, které v přehradě končí. Ani nepovolené stavby na březích představám o kráse krajiny nepřidávají.

Tato lokalita vždy patřila mezi nejvyhledávanější místa Písecka, ale i zde v posledních letech klesá počet návštěvníků v letní sezoně. To pociťují hlavně provozovatelé kempů a tábořišť. Kromě nepřízně počasí jim i tyto vlivy odhánějí návštěvníky.

„Připravuje se projekt, na kterém spolupracujeme s krajem a dalšími orgány. Od dubna máme podanou žádost na ministerstvu životního prostředí na dotaci pro výstavbu čistírny odpadních vod. Věřím, že peníze dostaneme,“ říká starosta Zvíkovského Podhradí František Blažek, který na tuto situaci už delší dobu poukazuje.

Zvíkovský starosta byl také jedním z účastníků pondělního neformálního pracovního setkání na palubě výletní lodi. Jeho účastníci se tak při několikahodinové plavbě po přehradě mohli přesvědčit přímo v terénu o stavu této lokality a získat bližší informace.

Jejich poznatky a připomínky budou využity při dopracování mezinárodního projektu Label, kterému předchází studie s názvem Orlicko čistější. Ta navazuje na pořizovaný územní plán velkého územního celku orlické nádrže.

K vypracování projektových žádostí do programů fondů EU je připraveno 4,5 milionu korun.

Pokud budou podané projekty úspěšné, sedmadvacet obcí ve Sdružení obcí Písecka by mohlo získat až 350 milionů korun.