Jedenáct milionů korun. To jsou peníze, které lidé dluží městu. Teď je začne vymáhat advokát. S dlužnou částkou bude vyžadovat i náklady řízení. Otálet s placením se tak může značně prodražit.

Řada dotázaných razantní postup radnice schvaluje. „Jsem pro, zejména, když dlužník své závazky neplatí zcela záměrně,“ zmínila se mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Naopak druzí příliš nevěří v účinnost tohoto řešení. Jedním z nich je i Michal Rapko ze Strakonic. „Vše se bude jen protahovat a peníze se stejně městu nepodaří vybrat,“ řekl.

Podle místostarosty Karla Vlasáka jsou nyní ve městě minimálně tři tisíce obyvatel, kteří mají vůči městu nějaký závazek, ať už na nájemném, pokutách či jiných poplatcích. Z toho zhruba tisícovka dluží za svoz domovního odpadu, celkem asi 3,5 milionu korun. „Nejsou to přitom žádné letité dluhy, ale živé nedoplatky ne starší tří let,“ zmínil se Vlasák. Skutečné nedoplatky jsou podle něj jen asi devítimilionové. Dalšího asi 1,7 milionu korun jsou případy, kdy je sjednán splátkový kalendář a podobně.

Jak uvedla mluvčí úřadu Marie Tůmová, při vymáhání pohledávek zastupuje město od začátku srpna najatý advokát. Dlužná částka půjde zpět do městské kasy a jemu budou jako odměna náležet náklady řízení. „Věříme v preventivní účinky na dlužníky. Pokud by totiž k takovému vymáhání došlo, může se nepatrný dluh ve stokorunách rázem změnit na tisícikoruny,“ zdůraznila.

Popsala také běžný postup radnice. „Dlužníka opakovaně vyzveme k zaplacení, pak dostane platební výměr a případně ještě předexekuční výzvu k úhradě, pak už nastane vymáhání advokátem,“ shrnula. Vše ale podle ní není namířeno proti lidem, kteří se náhle dostanou do svízelné situace. S těmi je radnice i nadále ochotna komunikovat.