Tříměsíční Marcelka nedostane při vítání občánků 5000 korun. Adresa jejího trvalého bydliště Velké náměstí 2 – městský úřad – ji řadí mezi lidi bez domova. Na příspěvek tak nemá nárok.

Její matka Marcela Cihlářová (22) se na vítání občánků chystala. „Když jsem se byla zeptat na matrice, kdy bude, řekli mi, že sice můžeme v září přijít, ale že takovým dětem podle vyhlášky města, příspěvek nedají,“ vylíčila.

Na radnici, kam se její rodina obrátila, neuspěla. „Místostarostka Ivana Říhová nám potvrdila, že podle stanovených pravidel nemá malá Marcelka na peníze nárok,“ řekla novopečená babička Marcela Lhotáková.

Přesto ještě podle místostarostky jedno řešení existuje. „Matka může požádat radu města o změkčení těchto pravidel,“ uvedla Říhová.

Ani mladá maminka ani její matka a nejbližší okolí nechápou, proč je ustanovení rady města takto strohé. „Všichni jsme Strakoňáci. Žijeme tu celý život. Já jsem se dokonce narodila v den, kdy město slavilo šestisté výročí a nakonec moji dceru a její dítě za místní nepokládají,“ kroutí hlavou Marcela Lhotáková.

Jak se stalo, že její dcera přišla o trvalé bydliště? „Když se s partnerem ode mne v listopadu 2007 odstěhovala, odhlásila jsem ji z trvalého bydliště. Neuvědomila jsem si, že se na novém podnájmu nebudou moci mladí přihlásit k trvalému pobytu. Vyřešili to tak, že se nahlásili na radnici,“ řekla Marcela Lhotáková.

Pět tisíc korun není pro mladou rodinu postradatelých. „Myslím, že by úředníci měli přihlédnout k tomu, o koho jde a v tomto případě udělat výjimku,“ zdůraznila.

Marcelka Cihlářová se narodila ve strakonické porodnici 4. května. Trvalé bydliště dostala po matce. Ale právě to ji zařadilo mezi lidi bez domova.

Rodina se třemi dětmi dostane dvaačtyřicet tisíc korun

Dvaačtyřicet tisíc korun. Tolik může dostat rodina z Malenic, které se narodí tři děti. „Zatím máme jen jedno dítě, ale kdo ví,“ usmála se Silvie Havlátková.

K prvnímu dítěti dává obec šest tisíc korun, ke druhému dvanáct a ke třetímu čtyřiadvacet tisíc korun. „Polovinu předáváme rodičům při vítání občánků, druhou při nástupu dítěte do první třídy,“ řekl starosta Josef Blahovec.

Příspěvek má ale několik podmínek. „Trvalé bydliště a skutečný pobyt v Malenicích a docházka dětí do zdejší školy,“ dodal starosta.

Zastupitelům Volyně se zdálo původních pět set korun málo, a tak příspěvek zvedli na dva tisíce. „Pro mladou rodinu je to příjemné. Peníze jsme dostali jako vklad na účet, takže můžeme naší dceři dál spořit,“ řekla matka tří dětí z Volyně Magda Holoubková.

Ani v Blatné neodcházejí rodiče z vítání občánků s prázdnou. Od letošního roku dostávají od města 4000 korun. „Podmínkou je, aby měla matka v Blatné nebo jejích osadách minimálně po dobu dvou let před narozením dítěte trvalý pobyt,“ informovala za správní odbor radnice Hana Valachová.

Vodňanské matky si odnášejí ze slavnostního vítání občánků pouze upomínkové předměty. Jak na informaci o příspěvcích v jiných městech a obcích reaguje zastupitel Vodňan Ivo přikryl (KSČM)? „Kdyby se takový příspěvek v řádech tisícikorun projednával na zastupitelstvu, byla by to věc, kterou bych podpořil,“ zmínil se zastupitel.

O zvýšení počtu obyvatel stojí i v Pracejovicích. „Rodičům dáváme pět tisíc korun buď v hotovosti nebo šekem. Je to taková pobídka a pomoc do začátku. Menší částka by v dnešní době ani neměla cenu,“ řekl starosta Jaroslav Kuberna.

Komu poskytuje město příspěvek
Peněžitý dar k narození dítěte poskytuje město Strakonice od roku 2000. Nejprve to byla částka 500 korun. Postupně byla navyšována až na 5000 korun. Usnesení rady města z 29. června 2005: Rada města rozhodla poskytnout při narození dítěte částku 5000 korun. Podmínkou je, že matka a dítě mají v době narození dítěte místo trvalého pobytu ve Strakonicích, vyjma místa trvalého pobytu v místě ohlašovny Strakonice, Velké náměstí 2.