Vodní svět. Tak bude vypadat přístavba plaveckého stadionu. Nebude v ní chybět rekreační i dětský bazén, vířivka, protiproud a podobně.

Návrhy

Podle architekta Jiřího Treybala má rekonstrukce včetně přístavby přijít na sto milionů korun. O této částce alespoň hovoří prvotní odhady.

„Přestavba se nedotkne jen prostoru bazénů. Významná proměna čeká i všechny přilehlé prostory. Od základu se změní třeba šatny, které budou společné,“ řekl Treybal. V hlavní budově se najde i místo pro občerstvení přístupné jak ze vstupní haly, tak od bazénů. Přestěhovat se tam má i sauna. Návštěvníkům, kteří se přijdou jen podívat, se bude hodit prosklená stěna proti vchodu, či místnost s výhledem na malý výcvikový bazén. „Šli jsme přitom cestou co nejmenších zásahů do nosné konstrukce původního objektu,“ shrnul.

Ivana Staňková ze Strakonic je jednou z těch, kteří proměnu bazénu uvítají, a to nejen kvůli novým vodním atrakcím. Dnes nejen ji často trápí, že se o krytý bazén musí dělit se sportovci. „Na plavečáku bývá vždy hlava na hlavě,“ uvedla.

Z dosavadních Treybalových návrhů vyplývá, že lepší zázemí bude mít i baby plavání. To bude moci využívat jak oddělený výcvikový bazén, tak speciální vany pro nejmenší. Tento nápad se líbí i Zdeně Papírníkové ze Strakonic. „Pro maminky to bude přímo ideální,“ řekla.

Nemalou část peněz spolkne i technologie. Architekt vysvětlil, že bude ukrytá v technickém podlaží 3,5 metru pod povrchem. „Tam budou i akumulační nádrže pro venkovní bazény. Ukázalo se totiž, že ty současné jsou nedostačující,“ doplnil.

Zadání

Ředitel správy tělovýchovných a rekreačních zařízení Pavel Dušek připomněl, že se při tvorbě zadání snažili oslovit co nejširší skupinu lidí: „Rodilo se to v hlavách veřejnosti, zastupitelů i zaměstnanců poměrně dlouhou dobu.“ V potaz přitom vzali všechny zájmové skupiny od sportovních oddílů přes školy třeba až po maminky s dětmi.

Diskuze

Ve středu Jiří Treybal návrhy poprvé předvedl i zastupitelstvu. Jeho členku Jitku Krýzovou například zajímalo, zda nebudou navrhované nerezové vany příliš náročné na údržbu. Na to Jiří Treybal odpověděl: „Ve hře je i druhá varianta – beton a klasické obklady.“ Rozhodující podle něj bude i cena. U nerezu bude nutné započítat i větší nároky na technologii, protože z vody se bude muset odstraňovat kvůli usazeninám železo a mangan.
Starostu Pavla Vondryse zajímala možnost samostatného vstupu do sauny. Tomu architekt oponoval: „Všeobecný trend je opačný. Společný vstup naopak do sauny může přilákat víc lidí.“ Na začátku dostane každý návštěvník čipové hodinky a platí pak až podle toho, zda si byl jen zaplavat v hlavním bazénu, či zašel na atrakce do rekreačního, nebo se rozhodl pro saunu.

Historie:
1972 – Rok, kdy byl postaven ve Strakonicích krytý plavecký stadion. Od té doby sice prošel řadou úprav, neprodělal však žádnou zásadní proměnu.