Špinavá a zapáchající. Taková voda teče podle obyvatel už přes dva roky z kohoutků v Hošticích.

„Nedá se v ní pomalu koupat ani prát, natož abychom ji pili. Abych mohl vodu pít, musel jsem si domů pořídit čističku. Jiní chodí kupovat balenou vodu,“ zmínil se muž z Hoštic. Své jméno ale uvádět nechtěl.

Šel se tedy zepta na obecní úřad, jak se bude situace řešit. Informoval i hygienu. „Tam mě ale odkázali na správce sítě Vodovody a kanalizace Jižní Čechy (VaK JČ). Ale ve středisku v Blatné řekli, že si nikdo na špatnou vodu nestěžoval. Prý je vše v pořádku,“ poznamenal.

Starosta obce Petr Janoch potvrdil, že několik stížností bylo na jaře. „Řešili jsme situace s VaKem a po pročištění vodojemu a studny se voda zlepšila,“ dodává.

Situace s kalnou vodou by se podle vedoucího oddělení rozvoje VaK JČ Jana Jindry měla vyřešit do konce letošního roku. Střelské Hoštice podle něj využívají vlastní zdroj pitné vody se zastaralou úpravnou vody. A stáří a technický stav zařízení nejsou zárukou stabilního provozu a mohou být příčinou výskytu zvýšené koncentrace železa ve vodě.

„Proto jsme v červnu vypracovali návrh na celkovou rekonstrukci úpravny vody za asi 6 milionů korun. Řešení je zárukou, že bude do sítě veřejného zásobování trvale dodávána kvalitní pitná voda,“ dodal Jan Jindra.

Pitnou vodu znečišťuje železo

Stížnost na kvalitu vody poslal firmě Vodovody a kanalizace jižní Čechy (VaK JČ) Vladimír Bažata ze Střelských Hoštic. Je značně rozhořčen. „Jste dodovatelem údajné pitné vody v obci. Nejen, že tuto vodu podpouštíme do bazénu, ale také z té samé vaříme a pijeme ji. Kvalita vody je nedostatečná, od pohledu kalná a nechutná,“ píše ve svém dopisu.

Podle vedoucího oddělení rozvoje VAK JČ Jana Jindry je to způsobeno zvýšenou koncentrací železa. Ještě letos by měla být provedena rekonstrukce úpravny vod v obci.

Vladimír Bažata má ale ještě jiný problém. S odkalovacím místem. To totiž není na konci řadu vybudováno. „Technici VaKu chodí odkalovat vodu k nám. Většinou ji vypustí na zahradu. Na tom úpravna vody, kterou VaK slibuje, nic nezmění. Kal se do řadu může dostat vždycky. To se stále bude upouštět od nás?“ ptá se Vladimír Bažata.

Doposud zaměstnancům společnosti Bažatovi takovou službu umožňovali. „Špinavá voda nám ničí spotřebiče. Snad dvacetkrát do roka si zvu opraváře na zanesenou myčku a pračku. Pochybuji, že mi to někdo zaplatí. Do domu už nikoho nepustím,“ stojí si za svým Vladimír Bažata.

Podobný názor má na situaci i starosta obce Petr Janoch. “Problém nevyřeší nová technologie úpravny vody, ale zajištění pravidelného odkalování této vodovodní větve. V současné době zde není instalován žádný hydrant, ani jiné zařízení, které by tuto funkci spolehlivě umožňovalo,“ potvrdil.
VaK s nápravou počítá. „Musíme se ale nejdříve dohodnou s obcí, kolik bude moci do akce investovat,“ zmínila se včera za VaK JČ ředitelka provozu Olga Štíchová.