„Kromě cukrovky trpím i vysokým tlakem a mám nemocné srdce. Beru tedy léky, za které vydám měsíčně kolem dvou tisíc korun,“ prozradil. Ze zhruba osmitisícového důchodu mu po odečtení dalších základních výdajů už v peněžence moc nezbude.

Podobně je na tom ale řada lidí v jeho věku. Průměrný důchod na Strakonicku je přibližně stejný. A zaplatit v lékárně byť jen polovinu, také není žádná výjimka. Ve strakonickém okrese žije nyní zhruba deset tisíc obyvatel v důchodovém věku. I když by za léky zaplatili jen tisícikorunu za měsíc, znamená to, že za ně vydali letos kolem padesáti milionů korun.

To, že těmto pacientům nic jiného nezbývá, potvrzují také lékárníci. „Jedná se většinou o volně neprodejné léky na závažná onemocnění, které dlouhodobě užívají,“ zmínila se Lenka Oubramová z jedné ze strakonických lékáren.

Podle ministerstva zdravotnictví zdravotní pojišťovny evidují málo případů, kdy klienti dosáhli pětitisícového ročního limitu. To se ale s ohledem na uvedená čísla nejspíš brzy radikálně změní a začnou doplatky vracet. Na druhé straně osvobozování od poplatků lidí v hmotné nouzi není už tak ojedinělé. „Taková potvrzení skutečně průběžně vystavujeme,“ potvrdila vedoucí sociálního odboru strakonické radnice Lenka Vysoká.

Člověk ušetří za lékaře. V lékárně se ale stejně prohne

Kdy jít k lékaři, aby zbytečně neplatili. To je otázka, na kterou hledá odpověď stále více lidí. V lékárně ale sáhnou hluboko do peněženky tak i tak.

„Platit při návštěvě lékaře či při pobytu v nemocnici, to mi tak nevadí. Ale dát pak za každou položku na receptech třicet korun plus doplatky za léky, to už je horší,“ poznamenala starší žena.

Podle slov praktického lékaře pro dospělé Tomáše Bartoše z Blatné k němu pacienti po Novém roce chodili stejně, jak byli zvyklí, a příliš jich neubývalo. Až postupem doby se někteří z nich naučili být poněkud uvážlivější. „Dnes si mnohdy jen zavolají a zajdou pro recept, tím se poplatku vyhnou,“ vysvětlil. I to však prý lékaři ušetří nějaký čas, i když se to projeví spíše až z dlouhodobějšího pohledu.

Také ve strakonické nemocnici je vidět určitý vývoj s ohledem na nově zavedené poplatky. „Zatímco počet hospitalizací dále narůstal, v ambulancích došlo ke snížení počtu pacientů,“ konstatoval ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Naproti tomu do lékáren s receptem míří v podstatě stejné množství lidí jako vloni. „Jen v lednu byl určitý výkyv, když ještě měli léky, kterými se zásobili už vloni,“ dodala lékárnice Lenka Oubramová ze Strakonic.

A jak vidíte reformu zdravotnictví po pěti měsících vy, čtenáři? Musíte také platit nehorázné sumy za léky? Nebo raději nejdete k lékaři vůbec?
Zapojte se i vy do internetové diskuze Strakonického deníku.

Statistika:
2 614 000 korun
vybrala od začátku roku až do konce dubna strakonická nemocnice na poplatcích za hospitalizace i ambulantní služby.
529 000 korun to bylo v nemocniční lékárně.
1,9 procenta poplatků se nepodařilo vybrat.