Být neustále v obraze, sledovat informace z ministerstev a umět se rychle pohybovat v dotačních titulech. To je základ pro získávaní peněz pro rozvoj obce nebo města. „Samotné rozpočty jsou totiž tak napnuté, že pokud z nich vezmete peníze na nutnou opravu, už vám nezbude na nic jiného,“ říká starosta Radomyšle Luboš Peterka.

Novinkou od roku 2007 je Regionální operační program (ROP). Právě Radomyšl díky evropským penězům z ROP dosáhla na opravu vodovodního řadu a přestrojení vodojemu.

„V zemi je třicet let starý litinový řad, stejně letité je i zařízení vodojemu. Rozpočet je 3 252 000 korun, máme schválenou dotaci ve výši 90 procent,“ vysvětlil Peterka. Nyní nastává další fáze, ve které je výběrové řízení, podepsání smluv a podobně.

Radomyšl má se spádovými obcemi 1150 obyvatel a v roce 2005 byla vyhlášena Jihočeskou vesnicí roku. Za tento úspěch obdržela dotaci cca 1,3 milionu korun.

Obec Skály na Strakonicku. V současné době v ní žije 76 obyvatel, roční rozpočet dělá zhruba 450 000 korun ročně. „To víte, že Regionální operační program znám. Ale raději dělám, že neexistuje,“ říká jeho starostka Jitka Tesařová, která je v této funkci od roku 2002. Co ji ale vede k tak kategorickému prohlášení? „Loni jsme začali dělat vodovod, teď se chýlí ke konci. Máme na něm velký dluh, takže na nic jiného prostě nemáme,“ vysvětlila svůj postoj. Při současném splácení dluhu a možnostech obce je to opravdu běh na dlouhou trať – Skály budou splácet několik let. „Jsme zvědaví, zda stát slibované procentní navýšení z daní dodrží. Nyní v okamžiku, kdy zaplatíme povinnou dlužnou splátku, zbude nám tak akorát na běžný chod obce,“ dodala.

Ale ani obec nebo město, které se rozhodnou zpracovat projekt na opravu nebo rekonstrukci a podají pečlivě zpracovanou žádost, nemají vyhráno. „Nikde totiž není psáno, že dostanou dotaci v té výši, kterou potřebujete. Potom nezbyde nic jiného, než na váš záměr sehnat peníze i jinde,“ vysvětluje radomyšlský starosta Luboš Peterka.