Podnikatel Miroslav Jakubec ani netušil, že v poklidné odpoledne na začátku týdne bude postaven tváří v tvář zločinu. V pondělí 19. května totiž vykradl muž (31) Komerční banku ve Volyni. Přeskočil přes dva metry vysokou přepážku a odnesl si hotovost 110 000 korun.

Hodiny ukazovaly půl čtvrté odpoledne a v ten okamžik Miroslav Jakubec vycházel z nedaleké květinové síně. „Slyšel jsem, jak lidé volají Chyťte zloděje, chyťte zloděje. Díval jsem se, co se děje a viděl muže, jak utíká směrem k restauraci U Pošů,“ popsal.

Ihned se za zlodějem rozběhl. „Viděl jsem, jak nasedl k někomu do auta, které hned odjelo. Ještě jsem si stačil zapamatovat poznávací značku, kterou jsem pak nahlásil policii,“ dodal Jakubec.

Zloděje prý se nebál. „Sám bych ho chytit nešel. Ale zdálo se mi, že byl vyděšený. Jestli nebyl pod vlivem nějakých drog,“ podotkl.

Podezřelého muže, který odpovídal popisu zloděje, který už ve Volyni jednou kradl, si všiml i další z místních občanů a kontaktoval policistku místního oddělení. Ta v té době projížděla kolem svým vozem a společně se svědkem začala vozidlo s pachatelem pronásledovat směrem na Zechovice.

Jeden z pachatelů ale během cesty vystoupil z auta a policistce teleskopickým obuškem rozbil čelní sklo. Ta se ale nezalekla a podezřelé mladíky pronásledovala až do chvíle, než se jí ztratili z dohledu. „Během pronásledování se policistce podařilo zaznamenat typ vozidla včetně registrační značky,“ uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková.

Obyvatelé Volyně se nestačí divit, co se v jejich městě odehrálo. „Ani jsem nevěděla, že se tu něco stalo. Řekla mi to až den poté dcera, a to vůbec nebyla ve Volyni,“ uvedla jedna z místních obyvatelek. Překvapilo ji prý, že si pachatel vybral pro svůj čin právě pondělí. „Myslela bych, že víc peněz bude v bance uprostřed týdne,“ podotkla.

Slov se nedostávalo ani starší ženě, která se o loupeži doslechla od lidí. „Stalo se to během dne, to je strašné, co si dnes lidé dovolí. Dříve taková kriminalita nebývala. Každý měl práci a té si hleděl. Lituji ty ženy na přepážce. Já bych v té bance dělat nechtěla, měla bych strach,“ řekla.

Někteří lidé o loupeži ani nevěděli. „Co že se stalo? A kde? Z banky jdu teď a nepřipadalo mi, že by tam byli nějak vyděšení, zdáli se v pohodě,“ divil se starší muž.

Do volyňské banky se vrátil stejný pachatel v pondělí podruhé. Podobný čin už totiž provedl 29. dubna. Pod záminkou rozměnění dvoustovky nakonec podkladní připravil o 145 000 korun.

Jeho druhý čin mu byl ale stejně jako jeho komplici osudný. Policistům se podařilo oba dopadnout. Řidiče automobilu zadrželi v úterý a zloděje ve středu v Týně nad Vltavou.

Většina z oslovených lidí nad zásahem policie smeká. „Člověk takové závěry nečeká. Pachatelé většinou uniknou,“ shodují se Volyňští.

A jak se k opakované loupeži staví banka? Má pobočku dostatečně zabezpečenou? „Pobočka Komerční banky ve Volyni je standartně zabezpečena. O konkrétní formě opatření však z pochopitelných důvodů neposytujeme žádné informace,“ řekla mluvčí KB Monika Klucová.