Mladík, který měl celý život před sebou, leží nyní, napůl ochrnutý a bez známek jakéhokoliv zlepšení, na nemocničním lůžku. A to jenom proto, že okřikl hajlující skiny.

Takový je zdravotní stav Jakuba z Čejetic (22), kterého v sobotu 17. května po druhé hodině ranní napadli ve Strakonicích pod Hvězdou dva skini. Jakub po ráně nožem ochrnul a včera završil týden pobytu na spinální (míšní) jednotce Úrazové nemocnice v Brně. I přes své zdravotní problémy nám včera po telefonu poskytl krátký rozhovor.

Jakube, vybavujete si celou událost?

Dost přesně. Stáli jsme s kamarády na place pod Hvězdou a kouřili. Od města šli dva skini, hajlovali a vyřvávali nacistická a protižidovská hesla Jude mor a Sieg heil. Řekl jsem jim, že se mi to nelíbí, a když něco takového chtějí dělat, ať jdou jinam.

Došlo hned k rvačce?

To ne. Nejdřív to byla taková hádka, lítaly nadávky a tak podobně. Pak došlo i na potyčku a já toho jednoho shodil na zem. Všechno se zvrtlo, až když přišla řeč na Romy. Ten druhý skin, co stál vedle mě, najednou vytáhl nůž a vrazil mi ho do zad. Zákeřně, bez nejmenší výstrahy.

Víte, jaký to byl nůž?

Útočný, na zabíjení.

Co bylo dál?

Pořád po mně šel, a kdyby nebylo kamaráda Standy, zabil by mě. Ten chytil nůž za čepel a vytrhl mu ho. Sám za to zaplatil pořezáním. Zachránil mi život.

Mohl za to alkohol?

Nebyli jsme na flámu, jestli se ptáte na tohle. Kluci za mnou přišli a šli jsme na kuželky, asi na dvě hry. Měl jsem tak dvě piva. Jenže tyhle věci, co ti dva skini dělali a říkali, mi vadí. Řekl jsem jim to – nemohl jsem jinak.

Jste týden v rukou největších našich odborníků. Cítíte nějaké změny?

Ne, nic. Jsem pořád ochrnutý od hlavy dolů, nepohnu pravou rukou a pravou nohou. Ale chce to čas.

Jak často cvičíte?

V průběhu dne. Prvním cílem je, abych se posadil.

Už za vámi byli kamarádi?

Ještě ne, ale chystají se sem. Rodina už tady byla.

Chcete něco vzkázat?

Ne, nechci. Děkuju.

- Jakub může trochu pohnout levou rukou a levou nohou. Lékaři ho otáčejí každé dvě hodiny.
- Oba útočníci jsou ve vazbě s obviněním za pokus o vraždu. Ten, který bodl, je neonacista.