Ceny potravin stále rostou. Rýži, která stávala kolem třinácti korun, dnes koupíme za osmnáct. Mléko podražilo ze třinácti na dvacet a mouka, kterou jsme na začátku roku pořídili do deseti korun, je téměř za čtrnáct korun.

„Je to šílené. Kde na to má člověk brát. Jsem na důchodě a beru kolem sedmi tisíc. Skoro tisícovku dám měsíčně za léky, další poplatky jsou přímo u lékaře, člověk musí zaplatit nájem a to už vám na jídlo moc nezbude,“ svěřila se starší žena ze Strakonic. Na potravinách prý šetří, jak se dá. „Člověk ale jíst musí. Vybírám si tak alespoň levnější zboží z letáků. Nevím, kam až to povede dál,“ poznamenává.

Zdražení v peněžence poznala i třiačtyřicetiletá maminka ze Strakonic. „V chalupě mám včetně manžela tři chlapy, a ti už něco snědí. Jen na nejzákladnější potraviny, jako jsou mléčné výrobky, pečivo nebo mléko, stačila dříve stokoruna, dnes už musejí být skoro dvě,“ postěžovala si.

To, že zákazníci nakupují s rozmyslem, nám potvrdili i v prodejně Jednoty v Radomyšli. „Základní potraviny nakupují, to ani jinak nejde. Ale z ostatních potravin si vybírají ty lacinější, to je vidět,“ potvrdila prodavačka.