V okamžiku, kdy při sobotní prohlídce vypuštěného rybníka Blatský ve Strakonicích na Barvínkově Adam objevil nevybuchlý, rzí poničený granát.

„Chtěli jsme si prohlédnout vypuštěný Blaťák. Došli jsme až na místo, kde mě Adam najednou upozornil, že tam leží nějaká bomba,“ řekl včera Tomáš Karlovec.

Přistoupil blíž a nevěřil svým očím. „V bahně ležela zrezlá bomba, dlouhá přibližně 35 centimetrů.

Okamžitě si uvědomil, že sem chodí i jiné děti z nedaleké zahrádkářské kolonie a zavolal linku 158. I přes nebezpečí ale neodolal a munici si vyfotil. Netušil, že bomba je stále plně funkční.

Policisté prostor uzavřeli a na místo dorazil pyrotechnik z Českých Budějovic Vladislav Zágiba. „Šlo o dělostřeleckou německou minu ráže 50 milimetrů. Pravděpodobně sem byla vyhozena, k jejímu vystřelení nedošlo,“ řekl policista.

Nalezená mina může zabíjet do 15 metrů, do 30 metrů její střepy zraňují. „Je to zrezlé jen na povrchu, uvnitř tomu nic není. Je to stále nebezpečné,“ varuje Zágiba a myslí přitom hlavně na hledače stop z II. světové války. Neodborná manipulace může být pro nálezce osudná. „Pamatuji případ, kdy podobná munice jednoho kluka zabila a druhá jiného zranila. Je to tak šest let,“ dodal Zágiba.

Za poslední půlrok nahlásili lidé už třetí nález munice

Spekulace o existenci další možné munice kolem Blatského rybníku vyvrací pamětník Karel Seknička st. „Bylo by s podivem, kdyby do těchto míst letadla ještě něco shodila. Tahle bomba musela být určitě ojedinělá. Musela mít souvislost jedině s Fezkem, kde byla za války továrna na opravu leteckých motorů,“ pátrá v paměti zahrádkář z Barvínkova Karel Seknička.

Vzpomíná, že koncem II. světové války bylo sedm až devět bomb svrženo pod Podsrpem a na katovickém vlakovém nádraží. „Ale na Podsrpu to prý bylo neúmyslně,“ říká.

Téměř šestihektarový rybník, do kterého ústí strouha, kde se bomba našla, patří místní organizaci Českého rybářského svazu.

Informace o nálezu munice zatím nenutí rybáře k tomu, nechat rybník prozkoumat pyrotechniky.

Je zanesený a bahno se mělo bagrovat. „Na bagrování ale nedošlo. O patnáctimilionovou dotaci jsme přišli kvůli neustálým dohadům se životním prostředím,“ říká za rybáře Milan Jungvirt.

Spory se vedou kvůli chráněným rostlinám a trase, kudy má být bahno vyváženo. „Úředníci ze životního prostředí nechtějí povolit bagrování břehu v místech, kde se vyskytují chráněné rostliny. Neberou ale v potaz, že tam byly uměle vysazené,“ dodává Milan Jungvirt.

Blatský rybník je vypuštěný v takzvaném režimu letnění a veškeré práce stojí. „Aby přijely bagry, musíme znovu sehnat dotace a to dřív než napřesrok nebude,“ dodal.

Rybáří uvažují, že se do té doby o případném průzkumu dalšího možného střeliva v rybníku poradí s projektantem.

Podle policie jde na Strakonicku o třetí obdobný nález munice za poslední půlrok. Třicet kusů nábojů do pěchotních zbraní, pravděpodobně z II. světové války, našel v listopadu loňského roku majitel domu v Nišovicích při prohlubování náhonu.

Nález krátké střelné zbraně ohlásil 30. ledna i majitel domu ve Volyni. „Šlo o zbraň bez označení ráže 9 milimetrů. K ní se našly i dva zásobníky s dvanácti náboji,“ zmínila se včera tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. Pistole byla nalezena na půdě rodinného domu při jeho rekonstrukci.