Peticí protestují lidé z Pražáku proti pořádání technoparty. Bojí se podobného desetidenního hlučného maratonu v nedalekém Karasově Mlýně, který zažili loni.

Technoparty zatím nemá přesné datum ani místo konání. „Ale na internetu jsem už objevil určité informace, týkající se červencových termínů,“ uvedl Zdeněk Brom z Pražáku.

Protest podepsali podle něj téměř všichni lidé z Pražáku. „Za Občanské sdružení Pražák jsme majiteli Karasova Mlýna zaslali dopis s požadavkem, aby zvážil pořádání těchto akcí,“ poznamenává Brom.

Vyjádření majitele objektu se Deníku nepodařilo získat. Jeho mobil byl až do uzávěrky dočasně nedostupný.

Petici převzal starosta Vodňan Václav Heřman. „Jejich podnět řeším. Předal jsem ho rovněž starostovi Krašlovic Pavlu Křížkovi a krajské hygieně,“ sdělil.
Karasův Mlýn spadá do katastru Krašlovic. „Zatím žádnou akci nahlášenou nemáme. Pokud ji pořadatel nahlásí čtrnáct dní dopředu, splní tak podmínky vyhlášky a my nemůžeme zakročit. Občané byli upozorněni, aby k těmto účelům nepronajímali své pozemky,“ říká starosta Křížek.

Nevoli vyjadřují lidé z Pražáku s předstihem. „Máme zkušenost, že po zahájení party už nic nezmůžeme,“ vrací se Brom k situaci z loňska. Připomíná, že hlučnost, která se rozléhala při loňském hudebním maratonu kolem mlýna, měřila i hygiena.

Nadměrný hluk:
Pokud hluk vyšších hodnot (nad 85 dB) zatěžuje sluch bez ochrany po delší dobu, dochází k poškození sluchu – nejprve k dočasnému posunu zvukového prahu a potom k trvalému posunu zvukového prahu a vzniku nedoslýchavosti. Mezní situací je úplná ztráta sluchu.

Tchořovičtí se bouří proti technoparty. Bojí se vandalů

Proti pořádání technoparty se vzbouřili také lidé z Tchořovic. „Jsme rádi, že byla zrušena,“ říká jedna z místních Veronika Dušková.

Tanečníci se měli sjet na nedaleké letiště ve dnech 1. až 4. května. „Ale na nátlak občanů byla akce zrušena,“ potvrzuje starosta Josef Končelík.

Tchořovičtí si oddychli, protože do podobných masových akcí bývá pokaždé vtažena celá obec. „Auta se valí přes ves, zaparkují, kde chtějí. Mládež se nahrne do obchodu pro alkohol a techno si užívá i na návsi. Výjimkou není koupání v kašně. Podnapilí pak neváhají ani sednout za volant,“ popisují očití svědkové.

Mladí lidé mají svůj názor na věc. „Já se jezdím bavit, ale lidi berou všechny účastníky jako feťáky. Nikdo nepřijde s tím, že by na tyhle akce vyčlenil nějaký odpovídající prostor, který by nikomu nevadil,“ říká častý účastník techna Martin Hess ze Strakonic.

I přes zrušení party na letišti se do Tchořovic údajně chystá na dva tisíce vyznavačů techna a místní lidé se obávají nejhoršího.

„Dohled policistů by měl zamezit vstupu a vjezdu neoprávněných osob na letištní plochu a zajistit bezpečnost obyvatel,“ ujistila tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Jediná technoparty bude ve dnech 2. až 4. května stejně jako loni na soukromém pozemku v katastru Uzenic.

„Akce je předem nahlášená, podmínky jsou stanoveny obecně závaznou vyhláškou. S policií, která by měla celou akci monitorovat, jsme v kontaktu,“ říká k hudební produkci starosta Uzenic Jaroslav Mareš.

Podle policejních informací očekávají pořadatelé této Open air freeparty účast nejméně osmi set lidí.

„Cílem našich bezpečnostních opatření je zajistit veřejný pořádek, ochranu majetku, účastníků a obyvatel v blízkosti konání. Zvýšená pozornost bude věnována bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ doplnila Jaromíra Nováková.

Do Tchořovic i do Uzenic nasazuje policie větší počet sil i prostředků.