Důchodkyně Anastázie Fárková se cítí uvězněná ve svém bydlišti v domě v Lidické ulici, kde bývalo kino Nový svět.„V průjezdu postavili noví nájemníci přede dvěma měsíci zeď a průchod zatarasili dveřmi na zámek. Přitom jsme tu celé roky chodili se synem,“ běduje žena.

Současná situace komplikuje její zdravotní stav. Trpí totiž anginou pectoris. „Přece jen musím chodit nakoupit, k lékaři. A dlouhá chůze mě zmáhá,“ říká.
S majitelem domu Fárková už jednala. Na dotaz Deníku k uzavření průjezdu stručně poznamenal: „Řešíme to.“

Nájemníky jsou vietnamští obchodníci. Ti zde zřídili prodejnu, ale veškeré informace o zrušení průjezdu nechávají na majiteli domu. Podle Fárkové šlo ale o to, že kdyby průjezd fungoval, chodili by Vietnamcům přes prodejnu.

Pokud Anastázie Fárková musí do města, jde oklikou, přes soukromé prostranství domů u parku. „To není řešení. Můžu proklouznout brankou, která bývá otevřená jen kvůli lidem, co jdou k zubaři, ale vrata jsou na dálkové ovládání. Tudy se nedostanu,“ popisuje. Se svými problémy šla na stavební odbor města, radila se i s právničkou a nyní vyčkává, co se bude dít.

Na základě jejího podnětu nařídil stavební úřad místní šetření. „Majitel domu se sice nedostavil, přesto bylo zjištěno, že zeď v průjezdu skutečně existuje, ale nedohledali jsme k ní stavební povolení. Proto jsme zahájili řízení o odstranění stavby,“ řekl za úřad Radek Tomášek. Další šetření je 15. května.

Zeď v průjezdu domu možná zůstane. Umožňuje to zákon

Z domu v Lidické ulici, kde bývalo kino Nový svět, nemohou dva podnájemníci vycházet na ulici. Průchod přehradila zeď.

„Je to kvůli nově otevřenému obchodu, který má vystavené zboží i v průjezdu,“ říká obyvatelka nádvorní části domu Anastázie Fárková. Prodejnu tady zřídili vietnamští obchodníci. „Mluvte s majitelem domu, tady máte číslo,“ byla jejich reakce na dotazy Strakonického deníku.

Průjezd má dvoje vrata. Zadní a do ulice. „Od zadních jsme měli klíče, a najednou nešel zámek odemknout. Ty na ulici jsou nám k ničemu, protože tam se teď nedostaneme. Mezi vraty se objevila zeď se dveřmi uvnitř,“ líčí Fárková.

Podle strakonického právníka Petra Hoštičky je tato situace zásahem do pokojného stavu občana. A takové případy jsou v kompetenci příslušného správního orgánu.

„Došlo–li ke stavebním úpravám, je nutné zjistit, zda bylo vydáno stavební povolení. Dále je třeba zjistit vlastnické vztahy a obrátit se na pronajímatele bytu, který je nájemníkům povinen umožnit jeho řádné užívání, tudíž i nezbytný přístup,“ říká právník.

Stavební úřad, na který se Anastázie Fárková obrátila, nevydal na zděnou přepážku v průjezdu kina stavební povolení. To vedlo k zahájení řízení o odstranění stavby.

Podle stavebního zákona existují dvě možnosti dalšíhořešení. Pokud nebudou vadit zákonné překážky a majitel domu o to požádá, může být ke stavbě zdi vydáno dodatečné stavební povolení, i když s ním bude současně projednán přestupek. „Pokud majitel neprokáže oprávněný důvod stavby, nařídíme zeď odstranit,“ popisuje vedoucí stavebního úřadu Jaromír Zeman.

Slávka Petráková, Tomáš Kostěnec