„Na silnici už byly vlny, kamiony tu skákaly. Je dobře, že město s opravami začalo. Přináší nám to sice v současnou chvíli omezení, nedostaneme se s autem až před dům, protože se tu pracuje, ale nějaký často to musíme vydržet. Jinak to nejde,“ uvedl jeden z obyvatel ulice Čelakovského, své jméno však v tisku uvádět nechtěl.

Ulice, kterou denně projíždějí těžké kamiony byla nově vyprojektována tak, aby jejich náporu odolala. Doteď totiž těžká auta, která odbrzďovala u křižovatky u nemocnice, vytlačovala svojí vahou spodní vrstvy a cestu ničila. „To by mělo vyřešit odolnější podloží a speciální řešení pojízdné vrstvy. Zlepšit by se tak měly i problémy s proláklinami na vozovce,“ poznamenal za odbor správy majetku a investic města František Maroušek.

Za kvalitní opravu se přimlouvá i Josef Nárovec z Malenic. „Jezdím tudy osobákem i tranzitem. Jízdu musím přizpůsobit tomu, jak křehký náklad vezu. Sinice tu je opravdu špatná,“ říká.

Dezolátní stav

Jediná spojnice z Volyně na Prachatice byla už ve velmi špatném stavu. „Nepamatuji se, že by se někdy dělala její kompletní rekonstrukce, pouze lokální opravy,“ zmínil se Maroušek.

Od začátku minulého týdne těžká technika strhává poškozenou vozovku a chodníky. „Podle harmonogramu pak přijde na řadu dokončení vodovodu a jeho přípojek. Společnost E.ON položí do země elektrické vedení a chceme udělat také kompletně nové veřejné osvětlení. To vše završí položení nových asfaltových povrchů a chodníky budou ze zámkové dlažby,“ dodal k postupu stavebních prací František Maroušek.

Omezení

Termín předání stavby je nejpozději do 31. července. Zatím musejí řidiči jezdit ulicí Dobřanovskou, kde je provoz řízený semafory. „U svých domů nemohou dočasně parkovat ani lidé, kteří v ulici Čelakovského bydlí. Je však možné, že bychom jim umožnili vjezd ještě před konečným termínem, kdy už bude firma provádět jen dokončovací práce. Mohlo by to být tak v polovině července. Nesmělo by to ale narušit průběh stavby,“ poznamenal Maroušek.

Na přestavbu ulice získalo město devět milionů korun z porcování státního rozpočtu.

„Byl to jediný projekt, který jsme v tu chvíli měli od bývalého vedení města připravený. Zkusili jsme ho podat a vyšlo to, peníze nám byly přiděleny,“ zmínila se starostka Volyně Lenka Nestřebová.