Snad každý alergik by si přál odjet v létě na dovolenou a svoji nepříjemnou společnici nechat doma. Stejně tak je na tom i Martin Bílý (25) ze Strakonic. Už více jak 10 let patří mezi silné alergiky. Vše začalo na dětském táboře, který se záhy proměnil v peklo.

Pamatujete si, kdy se u vás alergie poprvé projevila?

Ano, to si vybavuji zcela živě. Na to se nedá zapomenout. Bylo mi 13 let, byl jsem právě na dětském táboře, svítilo sluníčko a my vyráželi na túru. Asi po půl hodině mě začalo škrábat v krku. Nedával jsem tomu velkou váhu, jenže pak se spustila rýma, slzy a kašel. Nešlo to zastavit. V té době však alergie nebyla tak rozšířena a známa jako dnes. Vůbec jsem netušil o co jde, ani nikdo z vedoucích. Túru jsem s vypětím však sil absolvoval, po příchodu do tábora jsem si šel lehnout s tím, že asi budu nachlazen. Když jsem se druhý den probral, měl jsem tak nateklé oči, že jsem se skoro nepoznal. Byl jsem celý opuchlý.

Jak jste to nakonec vyřešil?

Ten den si pro mě přijeli rodiče a já ihned upaloval k doktorovi, který mě po vyšetření poslal za alergologem.

Co výsledky testů?

Zjistili mi alergii na pyl, prach, seno, roztoče, některé listnaté i jehličnaté stromy, chlupy a peří.

Toho není zrovna málo. Kolik jste na to vlastně vůbec dostal léků?

Nepamatuji si, co přesně jsem dostal v té době. Dnes užívám Claritin a Zodac, plus kapky do očí a sprej do nosu. Myslím, že to bylo obdobné.

Na kolik vás měsíčně přijde taková léčba?

Jestliže nepočítám dnešní poplatky u doktora, tak v pylové sezoně zhruba na 250 až 300 korun.

Jak často navštěvujete alergologa?

Nevím, jak jsou na tom jiní pacienti. Já osobně tak dvakrát až třikrát do roka. Předem se musím objednat. Dojíždím k lékaři, který ordinuje v Písku a ve Vodňanech.

Léky, které užíváte, jsou volně k dostání, nebo jen na předpis?

Jsou jen na předpis. Jednou se mi stalo, že mi léky došly, zrovna jsem byl v Praze. Zaskočil jsem do první lékárny a koupil si volně prodejný anti〜alergin, ale vůbec mi nepomohl. Musel jsem vyhledat místního alergologa, aby mi napsal předpis.

Blíží se léto, období všemožných akcí, jako například hudebních festivalů. Navštěvujete nějaké z nich?

Ano, na pár z nich jezdím, podle toho, jak mám čas. Rozhodně si však nenechám ujít každoroční Hip Hop Kemp. Jsem pravidelným návštěvníkem již od prvního ročníku festivalu.

Stalo se vám někdy, že jste své léky zapomněl?

Víte, když patříte k silnějším alergikům, na léky si dáváte velký pozor. Stanou se vaší součástí. Mně osobně se to nestalo. Přihodilo se to mému kamarádovi. Ale měl štěstí, ve zdravotnickém stanu měli přesně to, co potřeboval. Myslím, že v dnešní době už to není takový problém.

Omezuje vás alergie v běžném životě?

Asi nejvíce mě omezuje to, že si nemůžu pořídit vlastního psa domů. Nedokážu se vyspat v zaprášeném prostředí. Doma mám kvůli tomu antialergickou matraci, deku, polštář i povlečení. Jinak bych se nevyspal. Celý květen se snažím moc nevycházet. Jiní si užívají rozkvetlou přírodu, ale pro mě je to nejhorší období v celém roce. Nejklidnějším obdobím je pro mě samozřejmě zima.

Co konkrétně vám tolik vadí?

Nejvíce mi vadí kvetoucí bříza. Ještě, když se k ní přidá sluneční záře, to je snad ta nejhorší možná kombinace. Když chceme s přítelkyní vyrazit na výlet nebo na obyčejnou procházku, musíme vše předem naplánovat. Vyrazit buď brzo ráno, kdy ještě není pyl ve vzduchu tolik rozvířený. Popřípadě po dešti, kdy je pyl ze vzduchu spláchnut a usazený u země. Jakmile však začne foukat vítr a svítit sluníčko, mám po zábavě.

Vážně je to tak zlé?

Právě, že nikdy pořádně nevíte, kdy to na vás přijde. Můžu být celý den v klidu, pak se obrátí vítr a vše je naopak.

Abychom nešířili jen samé negativní skutečnosti. Máte i nějakou úsměvnou příhodu?

Příhodu jako takovou asi ne. Spíše vznikají takové úsměvné momenty, jako když kýchám a všichni stále říkají, že mám pravdu.

Mezi alergiky patří v Česku více než 23% dětí a 20% dospělých
Alergie si vás může najít v každém věku. Jen za posledních třicet let se výskyt alergie v Evropě přibližně ztrojnásobil. To platí i v takových zemích, jako je Švédsko a Norsko, pro které je příznačné poměrně čisté ovzduší. Podle statistických údajů trpí v České republice více než 23% dětí a 20% dospělých. U pěti procent z nich přešla alergie do své nejhorší formy – astmatu.

Tomáš Kostěnec