„Jak pršelo dva dni, byla vždy voda kalná. Bydlím v dolíku, takže vodu jsem většinou měl, nebyla ale k pití. Průzkum v ní odhalil škodlivé bakterie. Museli jsme kupovat na pití balenou vodu a na vaření jsme si chodili do cisterny na vsi,“ uvádí Luděk Bělohlav z Přechovic.

Co si vodu vzala do správy obec, všechno se podle něho zlepšilo. „Voda je zatím v pořádku. A vypadá to, že bude nakonec i levnější,“ podotkl Bělohlav.
Společnost VAK Jižní Čechy převedla na Přechovice správu řadu v lednu 2007.

„S vodou jsme měli potíže často. Byla špatná a neustále jí bylo málo. Situace se nezlepšovala, proto jsme chtěli být správci sami,“ říká starosta obce Miroslav Zdychynec.

Obec se po rozborech, které určily i možnou příčinu zanášení vody, pustila do čištění odkyselovačky u studny a zářezů na vodu. „Zjistili jsme, že je poškozené i potrubí a povrchová voda se mísí se spodní. Všechny problémy se nám ale podařilo odstranit a ještě můžeme vodu zlevnit o sedm korun,“ chválí si starosta.

VAK JČ poskytuje podle tiskové mluvčí Renaty Kollarczykové pouze služby, na kterých se s obcí dohodne a které je schopna zaplatit. „S Přechovicemi jsme měli profesionální vztahy. Od ledna 2007 se sice rozhodli zajistit si obslužné a udržovací práce sami, vlastními zaměstnanci, ale i nadále máme uzavřenou smlouvu o činnosti. Provádíme zde například laboratorní rozbory,“ řekla ředitelka provozu VAK JČ Olga Štíchová.

Rodinám ztěžovalo život osmdesát let staré potrubí

Čtyři rodiny dostanou novou vodovodní přípojku. Téměř osmdesát let staré potrubí už nevyhovovalo.

„Měli jsem malý tlak. Bydlíme na kopci a tak, když bylo sucho, voda někdy netekla vůbec. Snad to s novou přípojkou bude lepší. Vždyť staré potrubí je možná z roku 1929. Uvidíme v létě, až přijdou sucha, jestli se to zlepší,“ poznamenala jedna z obyvatelek, do jejíhož domu nové potrubí povede.

Potíže s vodou by se tak měly vyřešit obyvatelům čtyř rodinných domů za bytovkami. „Voda tu bude připravena i pro parcely, které mají do budoucna vzniknout,“ podotkl starosta Miroslav Zdychynec.

Se zaplacením prodloužení potrubí o přibližně 220 metrů pomohl obci grant. „Už jsme o něj žádali několikrát. Až letos jsme ale dostali 280 000 korun z ministerstva zemědělství. Práce jsme začali minulé pondělí a už je hotovo,“ uvedl starosta.

Lidé si zatím obec, jako správce vodovodního řadu, chválí. Kromě toho, že je voda kvalitní a je jí zatím dostatek, bude i lacinější. „S našimi náklady na správu se nám podařilo snížit cenu vody na třicet korun. Dříve lidé platili sedmatřicet,“ srovnal ceny starosta Miroslav Zdychynec.
Nová přípojka vodovodu vede od bytovek až na hranici katastru obce směrem na Volyni.