Policie na Příbramsku se denně potýká s nedostatkem lidí. Od února je v plném proudu celorepubliková náborová kampaň a Příbramsko není výjimkou.
„V současné době nám totiž do plného stavu chybí přesně 39 lidí,“ konstatoval ředitel okresního ředitelství Jiří Drábek s tím, že se náborem nových policistů zabývají soustavně.

„Je to pro nás součást dennnodenní práce. Policisté odcházejí do důchodu, jiní jsou převeleni jinam, další ukončí pracovní poměr. Zkrátila se sice doba od momentu, kdy zájemce projde všemi testy a pak absolvuje kurz po němž může nastoupit, ale je velký počet lidí, kteří neprojdou psychotesty. Například v roce 2006 jsme měli 50 uchazečů a do výkonu služby z toho přišla dvacítka policistů,“ uvedl ředitel Drábek.

V řadách policie se začíná také projevovat úbytek střední generace. Je to patrné ve složení lidí, jak na ředitelství, tak i prakticky ve všech obvodech. Jsou tam mladí lidé, někdy skoro žádný policista středního věku a pak řada příslušníků, kteří mají před důchodem. „Tento generační propad je znát. Máme skutečně větší počet kolegů do pěti let ve službě a pak hodně lidí sloužících nad 25 let. Střední generace prostě chybí,“ potvrdil Jiří Drábek.
V loňském roce například odešlo 40 lidí. Na celkovém počtu policistů se odchody projevují několik roků. Příbramská policie i z toho důvodu zahájila velkou náborovou kampaň na středních školách.

„Vedení škol nám vychází vstříc, a tak postupně navštěvujeme školy, kde pořádáme pro studenty vycházejících ročníků besedy. Tam se dozvědí, co práce u policie obnáší, jak vypadá služba a jak je možné se přihlásit,“ uvedla mluvčí Lenka Pavlová, která společně se svojí kolegyní Monikou Schindlovou se studenty hovoří.

Studenti se pochopitelně zajímají o plat. Ten má po nástupu do směnného provozu nováček ve výši 19320 korun s příplatkem hrubého. Nižší nástupní plat zhruba o 2000 korun má ten, kdo není zařazen do směnného provozu.

Zajímavé peníze si může vydělat nováček s vysokoškolským vzděláním například u kriminálky. Tady má asi 25 tisíc korun a po 10 letech práce je to zhruba 28 tisíc hrubého.

Od roku 2005 do roku 2007 nastoupilo k policii v rámci Příbramska celkem 194 lidí. Za stejné období jich ale odešlo 217.

Podle ředitele Jiřího Drábka zájem o práci u policie je. Ale náročnými psychotesty spousta uchazečů zkrátka neprojde. „Policista musí být připraven dokonale na svoje povolání a psychotesty jsou nastaveny právě kvůli tomu,“ připomněl Drábek. Ve výkonu služby čeká na policisty řada situací, při nichž musejí zachovat chladnou hlavu a umět se správně a včas rozhodnout.

„Jejich odolnost tyto testy musí odhalit a na počtu lidí, kteří chtějí u nás pracovat a na počtu těch, kteří projdou, je to nejzřetelněji vidět. Například v roce 2005 jsme měli 56 uchazečů a z toho nastoupilo 19 nováčků.

Obdobné to bylo loni, kdy bylo 53 zájemců o práci a do služby jich nakonec přišlo 18,“ upřesnil Drábek s tím, že pro mladé lidi jsou mnohdy náročné i testy tělesné zdatnosti.

V rámci Příbramska slouží asi 300 policistů. Současných 39 chybějících lidí přináší problémy i v zajišťování služeb a také v obsazení směn o sobotách a nedělích.