Osud někdejšího okresního úřadu v ulici Smetanova zůstává stále nejasný.

„Zajímalo by mě, co v tak velké budově bude. Až se odstěhuje radnice, tak bude poloprázdná. Jen se tam bude zbytečně topit, a to půjde vlastně z kapsy každého z nás,“ zamyslela se sedmačtyřicetiletá Vlasta Vostárecká ze Strakonic.

Město Strakonice dostalo před časem nabídku na bezúplatný převod tohoto objektu. „Využívali jsme totiž největší podlahovou plochu,“ zmínil se tajemník městského úřadu Jan Tůma.

To vše mělo ale háček. Požadavek státu zněl, aby tam zůstaly všechny subjekty, které tam tehdy působily. V polovině roku 2005 zastupitelé souhlasili s převodem, ovšem za podmínky, že bude moci město využívat budovu celou. K tomu však nedošlo.

Nakonec strakonická radnice začala plánovat sestěhování svých úředníků na jiné místo, a to do budov na Velkém náměstí.

Od začátku loňského roku má budovu ve správě úřad práce. Tomu zůstal bývalý okresní úřad na krku proto, že je dalším největším obyvatelem. Sídlí tam jeho oddělení státní sociální podpory.

Strakonická radnice je tam nadále na základě smlouvy o výpůjčce, která platí vždy na jeden rok. „Takže dojde pokaždé k prodloužení jen pro ty prostory, které budou ještě potřeba,“ vysvětlil tajemník. Město přitom platí jen energie a služby jako například úklid.

„Pokud se prostory uvolní, chceme je dále pronajímat především neziskovým organizacím, veřejným institucím a podobně,“ vyslovil předpoklad ředitel strakonického úřadu práce Josef Samec.