Blatná je třetím městem, které pořizuje světelné informační radary. „Je to dobrá věc,“ reaguje na informaci Michal Kalous z Blatné. Neví sice, kde mají být, ale kvůli školákům se přimlouvá za třídu T. G. Masaryka. Jako řidič přiznává, že ani u něho se radary neminou účinkem.

V příštím týdnu se jedno zařízení skutečně objeví před školou T. G. Masaryka. „Druhé po několika nezbytných technických úpravách bude mít stanoviště v ulici Písecká,“ informoval velitel městské policie (MP) Petr Vaněk. A několik dalších míst, kam se radary budou postupně přesouvat, už má vytypovaných.
Dosavadní zkušenosti ze Strakonic a Vodňan ukazují, že se po instalaci radarů provoz znatelně zklidnil. „Z našeho hlediska je to preventivně bezpečnostní zařízení. A je jisté, že na řidiče, kterému připomene, jakou rychlostí právě jede, má psychologický vliv a nohu z plynu stáhne,“ hodnotí jejich dopad na provoz za Službu dopravní policie ve Strakonicích Karel Jeníček.

První radar byl ve Strakonicích. Za dva roky se vystřídal v pěti ulicích. Neukazuje jen momentální rychlost projíždějících aut. „Ale jeho zařízení je schopné zaznamenat například počet aut, nejvyšší rychlost nebo průměrnou rychlost,“ informoval za strakonickou MP Martin Dvořák. Ze statistik vyplývá, že nejhorší situace je v ulici Katovická.

V Bavorovské ulici ve Vodňanech „hlídá“ radar dodržování třicítky. „Je to tu mnohem klidnější, než to bývalo. Obzvlášť, když tu ještě každou chvíli hlídkují dopraváci,“ potvrzuje jedna z obyvatelek této ulice.