O finance z radnice mezi sebou bojuje kultura i sport také ve Strakonicích. Rozpočet města není nafukovací, a tak se na mnohé žádosti dostane jen málo.

„Obdržet na mládežnický sportovní turnaj maximálně pár tisíc, to není nic moc. Náklady jsou mnohem větší. Na druhou stranu každá koruna je dobrá,“ zmínil se pořadatel, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Na podporu kultury a cestovního ruchu v rámci své grantové politiky letos vyčlenilo město stejně jako vloni dvě stě tisíc korun,“ informovala za městský úřad pracovnice pro styk s veřejností Marie Tůmová.

Grantový program má tentokrát dvojí zaměření. Za prvé je to podpora živé kultury a za druhé podpora cestovního ruchu a aktivit ke zvýšení návštěvnosti města.

Tento výčet ale není úplný, některé akce podporuje město například prostřednictvím městského kulturního střediska. To se podílí třeba na pořádání národního šampionátu mažoretek či mezinárodního dudáckého festivalu.

Pro poskytování příspěvků pro sport a volnočasové aktivity ve Strakonicích platí nová ucelená pravidla teprve od letoška. Ta se týkají tří základních oblastí. Největší změnou oproti minulosti jsou příspěvky na nájemné za sportoviště. Další skupinu tvoří podpora pravidelné činnosti i jednorázových akcí. Třetí je ocenění mimořádných sportovních úspěchů případné významné reprezentace města.