O jejich koupi a dalších podmínkách jedná s radnicí. Podle dostupných informací nabídne do dvou let zdejším lidem sto pracovních míst.

Emilie Vrbová v tom vidí příležitost hlavně pro mladé lidi. „Já sama už asi této příležitosti nevyužiji, ale je tu spousta mladých a šikovných lidí. V kovovýrobě jsem dělala léta, takže o tom mám představu,“ poznamenává.

O novém podniku v průmyslové zóně se mezi lidmi hovoří. „Někdo se bojí chemie, pokud půjde o výrobu s pokovováním. Jiní jsou rádi, že tu další továrna vyroste. Říkají, že když tu nebude průmysl, bude město upadat,“ dodává.

Sedlice má dvě průmyslové zóny – u nádraží a Na Ovčíně. „Je nasnadě, že se postupně snažíme obě naplnit, proto hledáme a jednáme se zájemci,“ říká starosta František Kopáček. Bližší informace o německém investorovi si nechává pro sebe do doby, než dojde k podpisu smlouvy.

Úřad práce o záměru ví, ale zatím žádné oficiální informace o nabídce pracovních míst na Sedlicku nemá. „Ani o jejich počtu, ani o požadovaných profesích. Určitě by to vyřešilo problémy nezaměstnaných v okruhu deseti patnácti kilometrů od města,“ komentuje ředitel Úřadu práce (ÚP) ve Strakonicích Josef Samec.

Podotýká, že by úřad vyšel budoucímu zaměstnavateli vstříc tím, že by při nedostatku některých profesí, například svářečských, zajistil zájemcům rekvalifikaci.

Nových obyvatel, kteří tu budou podle všeho hledat i pracovní uplatněni, přibývá. „Vypadá to, že letos překročíme třináct set obyvatel,“ říká starosta Kopáček. Ale ani to není definitiva. Na sídlišti Na Vráži je do budoucna v plánu dalších 25 parcel.

Ke konci čtvrtletí bylo podle statistiky ÚP na Blatensku 197 nezaměstnaných, v Sedlici 34.