„Jestliže si nejsme jisti, že se v místnosti může kouřit, zeptáme se. V přítomnosti dámy se nejprve muž ptá, jestli si může zapálit. Jestliže u stolu někdo jí, tak nekouříme, smí se kouřit až při kávě.“
Zdroj: Internet

Obědvat v restauraci, kde si klidně vedle vás někdo zapalí? „Považuji to za sobectví a bezohlednost,“ myslí si Ivana K. ze Strakonic. Uvítala by, kdyby restaurace na dobu obědů prostě nedávaly na stoly popelníky. „Tabulky s nápisem `Pro nekuřáky` ignorují jak pracovníci restaurací, tak kuřáci. Ale stačí jedna cigareta a je po chuti na dobré jídlo,“ dodala.

Právě kouření v restauracích v době podávání obědů patří k velmi diskutovaným tématům. Situace se na různých místech značně liší.
V písecké restauraci Olympia mají pouze vymezený částečně oddělený prostor pro nekuřáky. Jiné omezení tam není. „Je to ale hrozné. Už přemýšlíme o tom, že v době jídla kouření zakážeme úplně,“ uvedla za Olympii Ivana Koloušková.

V restauraci Hubertus v Prachaticích mají naopak dva zcela oddělené prostory. „Dá se říci, že obě skupiny jsou spokojené jak nekuřáci, tak kuřáci,“ poznamenal majitel Jiří Hauser.

V strakonické restauraci Palermo se kouří po celý den. Sál je však rozdělen na nekuřácký a kuřácký prostor. „Nemyslím, že by to tu někomu vadilo, zatím si nikdo nestěžoval,“ uvedl výčepní Petr Kubánek. V době naší návštěvy byl však nekuřácký prostor zcela prázdný a dým z cigaret se valil nekompromisně celou místností.

V Kalichu na Velkém náměstí ve Strakonicích se kouří po celý den. „Celkem dost hostů si tu během mého působení stěžovalo, že nemáme, alespoň v době obědů, zákaz kouření, nebo oddělené nekuřacké stoly. Já osobně bych to také uvítala,“ uvedla barmanka Nikola Hendlová.

Jiná situace je ve strakonické restauraci U Papežů, kde je kouření zakázáno od půl jedenácté do 14 hodin. „Toto nařízení platí asi rok, nahoře se však nekouří po celý den. Lidé si to pochvalují. Čas od času to sice někdo poruší, netroufám si říct, že záměrně, spíše na to nejsou ještě lidé u nás v republice zvyklí,“ řekl barman Lukáš Nový.

Jediná nekuřácká restaurace ve Strakonicích je v penzionu na Zborově. Toto nařízení platí od existence podniku, tedy asi dva roky „Za celou dobu jsme se nesetkali s negativním názorem. Bylo tady pár hostů, kteří se spíše z recese sháněli po popelníku, ale když jim byla objasněna situace, smířili se s tím,“ řekl majitel Miroslav Ouda.

Nekuřácké:
České Budějovice 1
Strakonice 1
Prachatice 2
Tábor 1
Český Krumlov 3
Písek 0
Jindřichův Hradec 0
V tabulce jsou započítány pouze restaurace nebo zařízení, kde se podávají jídla (snídaně, obědy, večeře). Nejsou zde započítány kavárny, čajovny, kluby a pod.

Tomáš Kostěnec