Na Vodňansku je včelí mor. Včelaři už museli spálit více než třicet včelstev.

O troje včely přišel i Jaroslav Hruška z Libějovic. „Musel jsem spálit všechno, co se včelami přišlo do styku. Nové úly, kuklu, všechno vybavení. Byl to hrozný pocit, hlavně ten první den. Pak jsem se s tím nějak smířil, nic jiného mi nezbylo,“ říká jedenašedesátiletý včelař.

Do ochranného pásma, které vyhlásila krajská veterinární správa, spadá ze strakonického okresu oblast Vodňanska, Bavorovska, Lomce, Skočic a Číčenic. Mor ale zasáhl i část Českobudějovicka.

„Ohniska jsou v Truskovicích a Újezdě. Ale ochranné pásmo, ve kterém je po dobu jednoho roku zakázaný jakýkoli přesun včelstev, sahá do okruhu pěti kilometrů,“ podotkl včera nákazový referent Antonín Nachlinger.

Mor včelího plodu se na Vodňansku objevil už loni. Spálit se tehdy muselo asi 23 včelstev. Díky veterinárním opatřením, která nařizují zpřísněné kontroly v ochranném pásmu se podařilo odhalit nákazu i letos. Nelze jí ale zabránit. „Dá se pouze omezit riziko nákazy, a to dobrou péčí a sledováním zdravotního stavu včel. Znamená to třeba dezinfikovat nářadí, nemít včely na stejných dílcích a podobně,“ uvedl za Okresní výbor včelařů Strakonice Josef Švelch.

Pokud se mor do včelstev dostane, nemá včelař žádnou naději na jejich záchranu. Spokojit se musí s tím, že mu bude za spálené věci vystavena finanční náhrada.

„Přesně se zapisuje, co všechno se pálí, v jakém jsou věci stavu, kolik bylo spáleno rámků, vosku, jaké úly včelař měl a jakou to vše má hodnotu,“ doplnil Švelch.

I přes odškodnění se ale každý včelař do díla znovu nepustí. „Začínat znovu je náročně. Musely by na to být hodně velké dotace, aby se do toho člověk chtěl znovu pustit. Zatím nevím, jestli začnu včelařit znovu,“ poznamenal Jaroslav Hruška.

Problém vidí i v pořízení samotných včel. „Některá včelstva zlikvidoval mor, jiná varroáza. Ani nevím, kde bych nové včely pořizoval,“ dodal.