Na špatné úrovni veřejných záchodů se shodne většina lidí. Jednou z nich je Libuše Plzová ze Strakonic: „Ve městě v žádném případě není dostatek veřejných záchodků. Když jdete od nemocnice k nádraží, o žádný záchod zde nezavadíte. Musíte se pak spoléhat na restaurace.“

Ve městě jsou celkem čtyři záchodky, které mají na starosti technické služby. „Po celý rok funguje WC Rampa u České spořitelny a toalety u Bavoru. Ty v Rennerových sadech a v prostorách hradu jsou jen sezonní, otevírají se na jaře,“ poznamenal za technické služby Jaroslav Heřman.

Poplatek za použití WC Rampa je dvě koruny. „Mnozí lidé nadávají, zdá se jim to moc. Někteří páni dokonce utíkají bez placení. Neuvědomují si však, že čisticí prostředky, voda, elektřina stojí nemalé peníze,“ podotkla osoba starající se o zmíněné záchodky, která ale nechtěla být jmenována. „Úroveň těchto záchodů je podle mého názoru v pořádku. Po každé osobě záchody procházím, aby zde bylo stále čisto. Myslím si, že mnoho hospod je na tom se znečištěním mnohem hůř. Záleží však na každém, jaký vztah k hygieně má,“ doplnila nejmenovaná.

Libuši Plzové se ale nelíbíí ani kvalita toalet. Když si však musí odskočit, nejraději jde na záchodky u spořitelny. Právě tam se jí stal loni v létě nepříjemný zážitek. „Byla jsem na WC. Mezitím však paní, co se zde o záchody starala, zamkla a já se nemohla dostat ven. Nebylo tam žádné větrání, bylo neskutečné horko. Musela jsem tedy zavolat městskou policii, která zkontaktovala technické služby a ty mi přijely odemknout,“ podotkla. S nedostatkem záchodků souhlasí i Jiří Sekáč ze Zadních Zborovic: „Je jich zde opravdu málo, kvalita se mi také zdá dosti špatná. Raději na ně nechodím. Když si však potřebuji nutně odskočit, zavítám do restaurace. Po pivu je ovšem problém zpátky.“ Technické služby si nemyslí, že by zde bylo záchodů málo. „Je to věc názoru. Z naší strany je problém jistě v penězích. Vše se zdražuje, tudíž ubývá i dostatek financí na WC,“ dodal Heřman.

Jindřiška Vašková ze Stachovska si pro změnu nejčastěji odskočí u lékaře nebo na autobusovém nádraží. Právě tam změnily vloni v listopadu veřejné záchodky podobu. Když si sem však budete chtít odskočit, zaplatíte pět korun. „Oprava stála necelých sto tisíc korun. Město dotuje veškeré záchodky ve Strakonicích, kromě WC na vlakovém nádraží, o které se starají ČD, a těchto, které financujeme pouze my,“ uvedl ředitel společnosti STTRANS Vladimír Warisch. „Mnoha lidem se placení na těchto WC nelíbí, raději si odskočí někam ven. Při splachování zde musíte zatáhnout za šňůrku, která se často i utrhne. Proto se uvažuje o splachovadlech přímo na záchodu, jak tomu již téměř všude bývá,“ poznamenala Anna Kallová ze Strakonic, která se o toalety na nádraží stará.

Veřejná WC (Kde najdeme ve městě veřejné záchodky):
Strakonice – Rampa u České spořitelny, u hotelu Bavor, během sezony jsou k dispozici i v Rennerových sadech a v prostorách hradu
Blatná – náměstí J. A. Komenského
Vodňany – u městského úřadu, v městském parku
Volyně – žádné nejsou, při větších akcích jsou k dispozici ve staré radnici na náměstí

Magdaléna Kadaňová