Na území Strakonic se v současnosti pohybuje už několik desítek toulavých koček. Stahují se zejména do prostoru panelové zástavby v centru.

„Bojím se, aby od nich moje dítě nedostalo nějakou nemoc,“ vyjádřila obavy matka čtyřletého syna Kateřina Pavlíčková. Ne všichni ale mají obavy. „Mně to prostě nedá a občas kočky, které jsou u našeho domu, nakrmím,“ přiznala na druhou stranu žena bydlící v ulici Žižkova, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Volně žijící kočky mohou přenášet podle odborníků řadu chorob. „Nejčastějším problémem je asi začervení,“ uvedl strakonický veterinář Marek Vondřička. „K tomu mohou děti přijít poměrně snadno třeba na pískovištích, kde se předtím kočky vyskytovaly,“ dodal.

Než se dříve kočky odchycené městskou policií vrátily zpět na ulice, prošly kastrací, „Ke snížení populace to ale nepomohlo,“ připomněla místostarostka Ivana Říhová. Množící se stížnosti přiměly radnici k radikálnímu řešení.

Nakonec padla volba radnice na specialistu z Tábora. Za jednu kočku zaplatí město osm set korun, a to bez ohledu na to, co se s ní bude dít. „Stále se nám to vyplatí víc, než budovat specializovaný útulek pro kočky, který by musel splňovat vysoké nároky,“ poznamenala místostarostka.

V uvedené ceně je zahrnut nejen samotný odchyt, ale i řada dalších činností – od veterinární prohlídky třeba až po umisťování koček k novým majitelům. Do lokality, odkud byly odebrány, se ale dostanou zpět maximálně dvě vykastrované kočky.

Lidé se však nemusejí bát, že by mohlo dojít k odchytu i jejich zvířecího miláčka. „Budeme o celé akci s dostatečným předstihem náležitě informovat,“ zdůraznila Ivana Říhová. Podle jejích slov by se měl odchyt uskutečnit někdy začátkem léta.

Ohlédnutí
Na jaře 2005 musela strakonická radnice nechat zlikvidovat tzv. „kočičí hrádek“ v blízkosti fotbalového stadionu na Sídlišti. V ruinách dřevěné stavby tady přežívalo několik desítek toulavých koček.