Ani korunu nezískala do loňského roku obec ze státních ani evropských grantů. Nikdy o peníze nežádala.

„Bydlím v Zahorčicích 25 let a nikdy se tu nedělalo tolik věcí, co za poslední dva roky. Máme novou zastávku, opravenou kapličku. Je to dobře,“ říká Miloslava Honomichlová.

Je pro, aby obec žádala o další peníze z grantů. „Jen ať to tady máme hezké. Ještě by byly potřeba opravit silnice,“ poznamenala.

Změna přišla až s novým zastupitelstvem. „Omladili jsme a naučili se žádat o granty. Za minulý rok se nám podařilo získat přes 300 000 korun,“ uvedla starostka Zahorčic Libuše Tesárková.

Obec mohla díky penězům letos připojit například veřejný internet do knihovny. V současné době je největší rozjetou akcí rekonstrukce hasičské zbrojnice. „Udělali jsme nové rozvody elektřiny, vybílili jsme a pokládáme koberce. V dezolátním stavu je celá střecha, proto chceme ještě požádat o grant na její opravu,“ zmínila se Tesárková.

Hasičárnu využíval od roku 1971 zatím jen místní sbor dobrovolných hasičů. Dům je ale velký a zbývající prostory nevyužívané. „Rozhodli jsme se proto, že pod jednu střechu přestěhujeme i obecní úřad a knihovnu. Všechny místnosti chceme vybavit novým nábytkem,“ dodala starostka.

Novou podobu dostane i bývalá škola. „Chceme přistavět podkroví, ve kterém by měl být byt. Nejdříve se ale musí opravit střecha, protože staletý krov je už prohnilý,“ poznamenala starostka. Na tuto akci zažádá obec o grant z Programu obnovy venkova.

V budově bývala kdysi i prodejna a pohostinství. „To se na tak malé obci neudrželo. Krásný sál s výčepem chceme ale zachovat a postupem času vylepšit. Zatím tu pořádáme několikrát ročně plesy a různá setkání občanů,“ podotkla starostka Tesárková.