Patnáct projektů v celkové hodnotě 140 milionů korun. O tolik usiluje strakonická radnice v právě podávaných žádostech o granty Jihočeského kraje.

„Smělé plány, to je jedna věc. Já bych byl radši, kdyby bylo v pořádku to, co už ve městě je, ať už jsou to komunikace, nebo třeba park,“ vyslovil názor místní občan Karel Novotný.

Jednou z akcí, které radnice přikládá důležitost, je obytná zóna Na Muškách. Jedná se o dosud nezastavěné území mezi sídlištěm Šumavská a rodinnými domky na okraji města. „Jeden projekt se týká veřejného osvětlení, komunikací a kanalizace. Druhým je sportovní areál v této lokalitě,“ vysvětlil místostarosta Karel Vlasák.

V další skupině jsou rekonstrukce místních komunikací Tisová, Žižkova a Čelakovského, které by stály kolem osmnácti milionů korun. Na dotace však podle jeho slov čeká i druhá etapa revitalizace Rennerových sadů či integrovaný projekt obnovy a rekonstrukce mateřských škol. Město žádá i o peníze na pokračování obnovy strakonického hradu, která by se měla tentokrát týkat černé kuchyně a dalších zbylých prostor.

Zcela samostatnou kapitolou je podle Vlasáka městský dům kultury. Jeho proměna má stát dvě stě milionů korun, ale kraj má v příslušné kapitole jen čtyři sta milionů. „Pravděpodobnost úspěchu tedy není příliš velká. Nezkusit to, by ale byla chyba,“ podotkl Vlasák.

V pátek podávala radnice žádosti. Výsledky budou známy v červnu. „Už nyní je jasné, že převis bude a uspějí jen některé projekty. Záleží na tom, kdo s jakým projektem přijde,“ konstatoval místostarosta.