Na zdravotníky ze záchranné služby se lidé spoléhají v případě nouze. Ne každý má ale příjemné zkušenosti.

Babičce Aleny Kratochvílové se udělalo nevolno a přestala dýchat. Žena volala sanitu dvakrát a nestačila se divit, jaké údaje po ní dispečerka chtěla.„Nejdříve požadovala rodné číslo, které jsem ovšem nevěděla. Bylo mi řečeno, že si je musím zjistit. Po druhém zavolání přijela sanitka do deseti minut,“ popsala zážitek Kratochvílová.

K takové situaci ale podle ředitele strakonické záchranné služby Martina Kubíčka nemůže dojít. „Pokud je pacient v ohrožení života, vůbec takové údaje nezjišťujeme,“ poznamenal.

Rodná čísla pacientů prý dispečerka mohla požadovat dříve, kdy ještě kromě vozidla rychlé záchranné pomoci mohla na místo vyslat návštěvní službu. „Ta zajišťovala péči o pacienty v méně akutních případech. Například při horečce, náhlé nemoci a podobně. Dnes už ale návštěvní služba nefunguje,“ dodal.

Výjezdy

Lékaři a zdravotníci ošetřují hlavně úrazy. V zimě vyjíždějí častěji k dopravním nehodám.
„Nejčastěji naši pomoc potřebují lidé v letních měsících, zejména o prázdninách,“ sdělil Martin Kubíček.

Pokud se jeví požadavek na výjezd jako neadekvátní a nepřiměřený stavu pacienta, kterému nejde přímo o život, dispečink poskytne náhradní řešení.
Jakmile převezme dispečink informace, má posádka 15 minut na cestu k případu. Podle Kubíčka vyjížděli v roce 2007 záchranáři k 4466 případům. Na samotné Strakonicko připadá 2603 zásahů. O zbývající počet se dělí Blatensko a Vodňansko.

Dostupnost

Nejvzdálenější a nejhůře dosažitelná místa, kam zachranáři vyjíždějí, jsou drobné vesničky a samoty ve vzdálenosti asi pětadvacet kilometrů od Strakonic.

Strakonická záchranná služba má v současnosti k dispozici čtyři sanitní vozy připravené k ostrým výjezdům a jeden záložní. Do budoucna se uvažuje o zřízení rychlé zdravotnické pomoci pro oblast Vacovska.