Od 1. ledna 2012 stoupla sazba DPH mimo jiné i u knih, tiskovin a časopisů na 14 procent, což je téměř o třetinu oproti roku předešlému. „Do budoucna to znamená jediné – budeme nakupovat čím dál méně knížek,“ míní Žáková. Rozpočet volyňské knihovny na doplňování knižního fondu pro tento rok je 150 000 korun.

Nad rostoucími cenami kroutí hlavou i osmatřicetiletá Ludmila M. ze Strakonic. „Už takhle nejsou knihy zrovna levnou záležitostí, ale jednou za čas si rozšíření své knihovničky dopřeji. Nevím, zda je správné zvedat ceny zrovna v této oblasti. Vždyť za chvíli už nebude číst vůbec nikdo,“ říká.
Podle ředitelky strakonické Šmidingerovy knihovny Andrey Karlovcové se zvyšování DPH hodně projeví i na časopisech. „Máme vždy roční předplatné, které platíme předem. Koncem roku 2010 nás například stálo 100 000 korun, koncem roku 2011 už to dělalo o 40 000 korun více,“ zmiňuje.

Rozpočet na nákup nových knih je stejný jako loni, tedy 670 000 korun.

Zvýšení daně přinese menší množství knih

Šmidingerova knihovna ve Strakonicích nemá v plánu nijak zásadně kvůli zvyšování DPH omezit nákup nových knih. „Zatím to popravdě moc nepociťujeme, ale je teprve konec ledna. Zkuste se mě zeptat třeba v polovině roku,“ říká ředitelka Andrea Karlovcová a zároveň doplňuje jinou obavu. „Spíš mám strach, že kvůli rostoucí DPH budou možná zanikat malá nakladatelství. Do budoucna by to mohl být opravdu problém,“ konstatuje.

Na Strakonicku funguje zhruba 80 obecních knihoven a devět menších městských. Ty mají podstatně menší rozpočet. „Šetříme například tím, že nakupujeme zlevněné knihy. Teď za leden jsme zatím kupovali pouze knihy ve slevách,“ zmiňuje ředitelka vodňanské knihovny Eva Laudová. Zvýšení DPH podle jejích slov zatím knihovna nepociťuje. „Je teprve leden, ale do budoucna se to určitě projeví. V každém případě to znamená menší množství knih,“ dodává.

Městská knihovna ve Vodňanech má rozpočet 250 000 korun, tedy stejný jako loni.

Že zdražování knih není zatím nijak radikální, potvrdila i Pavla Chladová z knihkupectví Kanzelsberger ve Strakonicích. „Ceny se upravují každý rok, vlastně i každý měsíc, takže to není takový šok. Někteří lidé si knihu koupí bez ohledu na cenu, jiní jdou vyloženě po slevách. Je to různé,“ říká.
Daň z přidané hodnoty u knih činila do konce roku 2011 10 procent. Od 1. ledna 2012 je to 14 procent a od roku 2013 má být dokonce 17,5 procenta.

Rozpočet Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích je cca 840 000 korun (670 000 korun na knihy, 130 000 korun na časopisy a 40 000 korun na hudební CD). Za rok 2011 pořídila 4205 nových knih.
Přírůstky vodňanské knihovny jsou 1517 knih a volyňské knihovny 840 knih (čtvrtina jsou dary).