Spacák, trika, tepláky, spodní prádlo, ponožky, mikiny a dokonce i kraťasy. To si sebou v pátek 13. ledna sbalila Simona Hrčková (13) na páté Zimospaní v Řepici. „Je to pecka, zatím jsem byla pokaždé. I když mi moje záliby, třeba facebook, chybí. Ale stojí to za to, je to dobrý víkend,“ říká.

U zrodu tak trochu ojedinělého projektu pro děti stojí Martin Tikal se svojí ženou. Do Řepice se přistěhovali ze Žatce. „Zimospaní je v podstatě takový víkendový zimní tábor. Děti spí ve vojenských stanech na mobilních lůžkách, topíme si v kamnech. Jde o vojenské stany ze strakonické brigády V Lipkách, kde pracuji. Jako zdravotník zajišťuji i zdravotnickou péči,“ říká.

Na víkend byl pro děti připraven program plný her, zábavy a výletů.

Úplně první ročník byl poněkud výjimečný. Šlo spíše o test pro rodiče, že bude o jejich děti dobře postaráno. Od té doby se pod stany schází od 18 do 22 dětí rozdílných věkových kategorií.

A tak Simona a další její kamarádi vyměnili víkendové pohodlí za dobrodružství, byť se odehrává jen několik metrů od obce. To ale na změně běžného režimu nic nemění. „Táboření mne baví. Jezdíme s našima i na vodu, byla jsem třeba na Ohři,“ říká Simona při karetní partii s kamarády. Dýchánek ale dlouho netrvá – za několik okamžiků vyrážejí všichni na sníh a pak na výlet.

O děti se stará tříčlenný tým, náklady na jedno dítě od pátečního odpoledne do nedělní 14. hodiny přijdou na 250 korun.