Podnikatel František Jampílek chce rozšířit těžbu štěrkopísku u Čavyně z původních 47 hektarů na 82 hektarů. „Zůstaly tam pásy pozemků mezi komunikacemi, kde se dá těžit, a tak je logické, že toho chceme využít,“ uvedl zástupce těžební organizace Miroslav Mužík.

Záměr těžařů se ani trochu nelíbí obyvatelům Číčenic, kterých by se rozšíření dotklo nejvíce. „My jsme ti, kteří v tom žijí, a naše zkušenosti s těžbou jsou zatím negativní. Těžaři ani nedodržují noční klid,“ řekla na čtvrtečním jednání ve Vodňanech zastupitelka Číčenic Petra Jarešová.

To Miroslav Mužík popírá. „Provedli jsme měření hluku a i podle hygieny můžeme pracovat ve dne i v noci, aniž bychom nedodrželi zákonné limity,“ zmiňuje.
Vedení Vodňan uspořádalo setkání, kde seznámilo veřejnost s chystaným záměrem i se svým stanoviskem. To je zcela zřejmé. „Rozšíření těžby je podle nás nežádoucí,“ vyjádřil jasně starosta Vodňan Viktor Blaščák.

Zatím se jedná pouze o posouzení záměru vzhledem k vlivu na životní prostředí. Teprve potom bude na řadě jednání s městem.

Těžba etapy C je povolená na rozloze 47 ha. Podnikatel ji chce rozšířit na 82 ha. Etapu A a B mu město zamítlo, bez změny územního plánu se tam těžit nebude.