„Tady jsem přinesl něco pro ty děti z centra, jak píšete v novinách. A kdybyste mi ještě řekli, kde je ve Strakonicích nějaké dobré hračkářství, dojel bych jim ještě něco koupit.”

S těmito slovy a s dětskou knihou v ruce vstoupil Václav Jedlička z Kloubu na Vodňansku do redakce Strakonického deníku. Když si v něm přečetl výzvu k charitativní sbírce pro Dětské centrum Jihočeského kraje ve Strakonicích, dlouho neváhal. „Mám nějaké peníze, ale vlastně je ani nepotřebuju. Mám nemocné nohy, nikam nejezdím, a tak je posílám na podobné věci, jako jste udělali vy,” vysvětlil své počínání. Nakonec k dětské knížce přibylo ještě piáno.

Miroslavu Habartovou ze Strakonic oslovila nejen výzva jako taková, ale především osud dětí v centru. „Je mi jich líto. A třeba by ještě měly, ještě chvilku věřit, že Ježíšek opravdu existuje,” svěřila se. Jejím přičiněním tak do dětského centra putovaly plyšáci, omalovánky, pastelky, rukavice a líčidla pro holčičky.

Ředitel centra Martin Karas netajil ve čtvrtek při předávaní dárků dojetí. „Jistě mohu za všechny děti, které tady u nás jsou, vyslovit lidem, kteří přispěli, upřímné poděkování. Tohle jsme nečekali,” uvedl.

Hračky od vás putují s dětmi do dalšího života

Plyšáky, postýlky, kočárky a a další jiné hračky. Oblečení, boty, knihy, pastelky, omalovánky.

Takové a ještě mnoho jiných věcí jste vy, naši čtenáři, nosili několik dnů do redakce Strakonického deníku na základe výzvy k charitativní sbírce pro Dětské centrum Jihočeského kraje ve Strakonicích.

To, že jste naši akci vzali opravdu vážně, potvrzuje váš skvělý přístup. V drtivé většině jste kupovali úplně nové věci a někteří z vás k nám přišli víckrát než jen jednou. „Chci pomoct, protože ty ubohé děti si to zaslouží.” Do této věty se dají shrnout všechny vaše důvody, proč jste neváhali zvýšit své vánoční výdaje pro vlastně cizí děti.

Ředitel dětského centra Martin Karas dlouho hledal slova, aby popsal, co při pohledu na náklad cítí. „V současné době je to obdivuhodné a velmi milé. Víte, některé hračky dál putují s dětmi do života. Třeba s těmi, které se podaří adoptovat. Abychom jim vstup do dalšího života ulehčili, dáváme ji jejich oblíbenou hračku sebou. Takže všem, kteří neváhali a pomohli, moc děkujeme. Opravdu a ze srdce,” vzkazuje Martin Karas našim čtenářům.
Dětské centrum Jihočeského kraje je jediným zařízením svého druhu nejen na jihu Čech, ale v podstatě v celé ČR. Jeho kapacita je 25 dětí a v současnosti je téměř naplněna.

Dětské centrum
– Bylo založené v roce 2005 Sanatoriem Javorník s. r. o za účelem poskytování pomoci a služeb dětem, matkám a rodinám v tíživé sociální situaci.
– Hlavní náplní činnosti zařízení je komplexní péče o děti předškolního věku, zejména kojence a batolata, včetně zdravotní péče, rehabilitace, psychologické péče, výchovné péče a sociálního poradenství. Zařízení poskytuje sociální rehabilitaci matkám nebo rodinným příslušníkům a další služby v rámci pomoci upevnění vztahu ohrožených rodin. Posláním DCJK, o.p.s. je poskytovat dětem a jejich rodinám pomoc v nejširším slova smyslu.