Stále jsou perníčky nedílnou součástí Vánoc?
Ano, nepochybně jsou. Snad v každé rodině se na Vánoce objeví perníčky. U nás je to opravdu tradice. Vždyť nejkrásnější vánoční stromeček je, když si ho ozdobíte vlastními věcmi, když si tam pověsíte jablíčka, perníčky, něco ze slámy. Stromeček má potom duši.

Říkáte, že u nás je to tradice. Jak jsou na tom jiné státy, které jste navštívila? Vím, že děláte kurzy malování perníčků i v zahraničí. . .
Například v Itálii jsem těžko vysvětlovala, co je to perník. Takový ten region, který to zná, je Rakousko, Německo, Česko, Polsko - zkrátka střed Evropy.

Na Vánoce děláte perníkové betlémy. Kde je můžeme vidět?
Pravidelně mívám betlém v Betlémské kapli, na Karlštejně. V poslední době už jsem práci značně omezila. Pokud jde o Strakonice, tady mám své výrobky k prodeji v kapitulní síni na vánoční výstavě a v galerii.

Jaký jste kdy udělala největší nebo nejpracnější betlém?
Nejpracnější byl určitě betlém, který jsem dělala do muzea betlémů na Karlštějn. To už je ale hodně let. Byl to muzikantský betlém, kde byli všichni muzikanti včetně pianisty s klavírem. Ten mi dal tenkrát hodně zabrat, to ano. Na Karlštejn se snažím každý rok vymyslet jiný betlém, poslední byl například zvířátkový.

Jak dlouho vám takový betlém trvá?
Těžko říct, protože nikdy nedělám jenom na tom, ale několik dní určitě.

Vyvíjí se zdobení perníčků za ta léta, co se jím zabýváte? Jak?
Určitě, každé lidové řemeslo se vyvíjí. Kdybyste to chtěla dělat tak, jak se to dělalo v 19. století, vypadalo by to úplně jinak. Řemesla, která jsou navíc jakkoliv spojena s výtvarnem, se vyvíjí také podle osobnosti člověka, který je dělá. Například já dělám za tu dobu zdobení stále složitější, vyvinula jsem si různé polevy, které na sebe vrstvím. Bílá barva má několik odstínů, a proto vypadá plasticky.
Narozdíl od toho například u vizovického pečiva je velmi málo základních tvarů a pakliže by se to mělo držet tradice, jsou tam jen základní tvary ze zvířecí říše, kdy každé zvíře má svou symboliku a má dané proporce, jak to má správně být.

Poznáte své dílo, i když ho uvidíte třeba po několika letech?
Ano, poznám. A kdo mě zná, pozná ho také. Lidé, kteří se o to moc nezajímají, si to mohou plést.

Kromě malování perníčků se věnujete i jiným druhům obřadního pečiva nebo například kraslicím. Čemu věnujete nejvíc času?
Gró je jednoznačně malování perníku a to ostatní dělám jen tak okrajově. I když v lednu, když si sednu ke kahanu a začnu malovat kraslice, jsem docela ráda, že si odpočinu od perníku aspoň na měsíc, dva, než se přiblíží Velikonoce a začnu péct beránky a slepičky.

Kolik perníčků zhruba uděláte před Vánoci?
Teď už o hodně méně než dřív, ale přesné číslo vám nepovím, nepočítám to.

Jaké děláte nejčastěji na Vánoce tvary perníčků?
Především je to hvězda, kometa, ryba, zvonečky, ale i různá zvířátka, andělíčci a tak podobně.

Jak dlouho perníčky vydrží?
O perníku platí, že pokud je dobře udělaný, je tím lepší, čím je starší. Nemůžete ho pochopitelně nechat deset let, ale rok je opravdu dobrý. Já to dělám ale především jako dekorační zboží.

Chutnají vám perníčky?
Z každé várky ochutnám. Když zadělám, ochutnám těsto, a pak také jeden, když peču.