„Instalovali jsme čtyři nové rozvaděče, které šetří elektřinu na základě snížení výkonu svítidel od půlnoci do čtyř hodin ráno,” vysvětluje vedoucí volyňských technických služeb Martin Hejduk.

Největší výhodou je podle něj to, že celou obnovu osvětlení zafinancovala firma Unielektro Strakonice, která vyhrála výběrové řízení na dodavatele. „Firma si vzala úvěr a náklady na realizaci se hradí z úspory, která vznikne na provozu veřejného osvětlení,” konstatuje Hejduk. Městu se tak ani nezvedne dluhová služba.

Celkové náklady na zakázku se vyšplhaly přes tři miliony korun. Volyně uhradila pouze 300  000 korun jako prvotní investici a zbytek se firmě vrátí během příštích pěti let z úspor, které vzniknou.

Předání stavby proběhlo cca před dvěma týdny. „Už z prvního měření je jasné, že ušetříme více jak polovinu energie,” říká vedoucí technických služeb. Před obnovou byly celkové provozní náklady na veřejné osvětlení 1 124 000 korun za rok, nyní by to mělo být 512 000 korun ročně. Úspora je tedy zhruba 600 000 korun.

Za posledních deset patnáct let se jedná ve Volyni o největší akci týkající se veřejného osvětlení.

„Je krize, a tak se hledají úsporná opatření. Tohle se nám, řekl bych, podařilo a myslím, že by to mohla být i dobrá inspirace pro jiné obce,” dodává Hejduk.

K výměně osvětlení došlo podle projektu firmy AKTÉ spol. s.r.o., Zlín, která tady v dubnu provedla měření stávající spotřeby. Dodavatel použil svítidla Philips, jejichž předpokládaná životnost je 25 až 30 let.

Volyně má celkem 390 světelných bodů, z toho je 340 ve městě a 50 v přidružených obcích. Vyměněných bylo celkem 277 svítidel. Průměrný instalovaný výkon na jeden světelný bod byl 205 W, po obnově je to 97 W.