„Nezapojíme se, s tímto způsobem protestu nesouhlasím. Ani nemám žádné signály z jiných školek, že by o tom uvažovaly. Už toho bylo nějak moc. Máme otevřeno od šesti hodin, to nejde jen tak na hodinu zavřít,” konstatuje ředitelka Mateřské školy Smetanova ve Vodňanech Eva Pecinová.

Odborům vadí chystané změny v učitelských platech, tedy zrušení takzvaného věkového automatu, podle nějž měli učitelé s léty praxe nárok na zvyšující se plat. Nyní by měl o zařazení do platových tabulek rozhodovat ředitel školy.

„My nemáme v plánu do budoucna platy měnit, souhlasím, že věkový automat by měl být zachován. Do stávky se ale nezapojíme, není to vhodné řešení,” míní ředitel Střední průmyslové školy Volyně Jiří Homolka.

Stávku neplánuje ani strakonické gymnázium. „Stávka je dost nejasná, ani nevím, proti čemu chtějí vlastně odbory stávkovat. My se tedy nezapojíme,” říká ředitel Miroslav Hlava.

Nařízení o změně odměňování ve školách má vláda projednávat právě 7. prosince.

Učitelé nechtějí, aby o platu rozhodoval ředitel

Učitelům vadí, že by výše platů nebyla závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele. Proto budou někteří z nich ve středu stávkovat. Na Strakonicku však nikoli. Do stávky se nezapojí ani Gymnázium Vodňany. „U nás ani nemáme odbory, takže jedině by se rozhodli stávkovat sami zaměstnanci, ale to nepředpokládám. Stávkovali jsme snad jednou v historii,” vzpomíná ředitel Martin Schacherl.

Ani Základní škola Poděbradova ve Strakonicích stávku neplánuje. Potvrdil to ředitel Josef Mráz.

Někteří žáci a studenti chystanou stávku zaregistrovali, ale nikdo z nich ji příliš neřeší. „Pro mě by to znamenalo jen to, že bych si ráno mohla přispat a nevstávat tak brzy,” říká Sára Šímová ze 7.B.

Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Dřív se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy. Tímto opatřením se mohou cítit ohroženi hlavně starší učitelé, kterých je většina. Podle statistik je více než polovina učitelek ve věku 46 let a starších. Z učitelů - mužů je jich dokonce 27 procent starších 56 let.