„Takto se kapacita oboru dostala na počet 21, což při současných metodách léčby, vedoucích ke zkracování doby hospitalizace, vyhovuje. Celkově tak má toto oddělení pro své pacientky k dispozici včetně porodnice 35 lůžek,” řekl šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Nemocnice tak reagovala na plán krajské pobočky VZP zrušit na jihu Čech některá nemocniční lůžka. Začátkem roku se mluvilo dokonce o sedmi stovkách lůžek, postupem času klesl počet na 358. Krajský úřad by to viděl tak na polovinu. V současné době je to kolem 200 lůžek.

Ve Strakonicích padla tato volba právě na gynekologii. „Gynekologie je oborem, kde tato rezerva ještě byla. Navíc do budoucna se počítá s centralizací gynekologicko porodnického oddělení do budovy operačních oborů. I zde bude nižší počet gynekologických lůžek vyhovovat,” vysvětlil Fiala.

Několik dotázaných obyvatel se k rušení lůžek vyjádřilo téměř ve stejném duchu. „Pokud to neovlivní péči, tak je to asi nevyhnutelné. Šetří se všude,” řekla Vlasta K. (42) ze Strakonicka.

Fiala potíže s výkonností oddělení nepředpokládá.

První informace o snižování počtu lůžek v celé republice se objevily letos začátkem roku v souvislosti s protestní akcí Lékařského odborového klubu Děkujeme – odcházíme. Ministr zdravotnictví Leoš Heger chtěl zrušením 10 000 lůžek získat peníze na zvýšení platů lékařů.

Nemocnice má v současné době 304 akutních lůžek. Tento stav ovlivnilo i aktuální zrušení deseti lůžek na gynekologii k 1. říjnu jako reakce na tlak krajské pobočky VZP rušit některá akutní lůžka v jihočeských nemocnicích. Ředitel Tomáš Fiala likvidaci lůžek za komplikaci nepovažuje, ale stojí si za názorem, že by další snižování bylo citelné na kterémkoliv oddělení. Nemocnice si totiž už v minulosti snižováním počtu prošla. „Největší tlak na lůžka je přitom v současné době na interním oddělení, chirurgii, gynekologii i dětském oddělení,“ poznamenal Tomáš Fiala.

Samotné zrušení deseti lůžek prošlo bez větší pozornosti veřejnosti, i když jisté obavy tady jsou. „Bude oddělení fungovat tak, abychom to jako případné pacientky nepoznaly,” ptají se převážně ženy.

Fiala k tomu říká: „Ani výkonnost ani objednávání pacientek nebudou negativně ovlivněny. Nárazově, v akutních situacích, lze kapacitu krátkodobě zvýšit i nad sto procent díky tomu, že pro potřeby zdravotních pojišťoven se první a poslední den hospitalizace sčítají. Proto může být jedno lůžko obsazeno v kalendářním dnu i dvěma pacientkami, když první odchází během dopoledne a další je přijata týž den,” míní Fiala.

Samostatnou otázkou zůstává, jak to s rušením lůžek bude vypadat v roce 2012. „Jistě se v českém zdravotnictví očekává další tlak na rušení celých oddělení či celých nemocnic,” tvrdí Tomáš Fiala. Zastává názor, že restrukturalizace strakonické nemocnice již proběhla od devadesátých let a současné spektrum odborností je vyhovující. „Rezervy v lůžkách ještě máme na dětském oddělení, tam by snížit bylo možno. Otázkou v oboru pediatrie je postoj odborné společnosti dětských lékařů, která trvá na počtu třiceti lůžek pro oddělení okresního typu,” dodává Fiala.

Tlak zdravotních pojišťoven na rušení oddělení očekává v oční a kožní medicině a velmi pravděpodobně i v neurologii. Ze zákona jsou za poskytování zdravotnické péče odpovědné zdravotní pojišťovny a ty určují sítě zdravotnických zařízení.

K tlaku na snižování lůžek a rušení oddělení využijí hromadné výpovědi smluv, které budou posílat zdravotnickým zařízením ještě do konce tohoto roku.
Na jihu Čech mělo jít podle původních plánů pojišťovny o 700 lůžek. Čistě matematicky by úbytek počtu těchto lůžek znamenal o pětinu postelí méně v každém zařízení. V součtu je to více než polovina akutních lůžek v českobudějovické nemocnici, 700 lůžek mají dohromady v Písku a Strakonicích či v Táboře a Českém Krumlově.

Nemocnice prošly už několika úspornými vlnami. Aby se na začátku 90. let dostaly z hrozivých dluhů, zbavovaly se personálu i lůžek. Před 20 lety bylo v kraji cca o polovinu akutních lůžek více než nyní.