VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze tmy se vyloupla postava v podivných šatech

Katovicko – Katovický řezník Brynda, bratr Jaroslava Bryndy „policista“, chodíval po domácích porážkách i do okolních vesnic. Jednou si ho pozvali do Mnichova, aby tam skolil statného krmníka hodně přes metrák těžkého.

28.11.2011
SDÍLEJ:

U nás doma.Foto:

Povedlo se všechno bezvadně, pašík visel v kůlně, vařil se ovárek a zapíjelo pivo, vystřídané nápoji „silnějšími“. Ký div, že se Brynda pozdržel a vypravil se domů hodně po jedenácté. Tma byla, že by ji krájet mohl, ale nebál se. Čeho také? Pořádní lidé už dávno spí a na ty ostatní měl dlouhý řeznický nůž zastrčený v holínce.

Minul stará „boží muka“ na kraji vesnice a došel až na vrchol stoupání k mnichovskému háji. Tam u starého kříže stojícího u silnice se zarazil. Ze tmy se vyloupl neznámý chlap v podivných šatech a ještě podivnějším klobouku, černý jako cikán, a přidal se k milému Bryndovi. Slovo nepromluvil, jen očima blýskal a držel s ním krok. Brynda se snažil neznámého mlčícího průvodce zbavit. Zastavil se a v ten ráz zastavil i cizinec. Přidal do kroku a okamžitě zrychlil krok i nevítaný společník. Dělej co dělej, chlapa ne a ne se zbavit. Jde a jde a mlčí…

Co s ním?

Brynda nebyl strašpytel, ale volno mu nebylo. Přemýšlel, co dělat.

„Jsi–li lupič a cítíš u mne peníze, vytáhnu nůž z boty a děj se vůle páně,“ říkal si v duchu. Tak spolu šli, podivná dvojice, až došli k polní cestě, která kdysi odbočovala vlevo do Krt a od níž se oddělovala cestička vedoucí na „Šibence“.

Zde se neznámý na okamžik zastavil, zčistajasna se zasmál a pravou rukou si sáhl na hrdlo, jako by se chtěl škrtit. Potom beze slova odbočil k „Šibencům“ a ztratil se ve tmě jako duch. Jen kroky ještě chvíli doznívaly.

Tohle řezníkem otřáslo. Přidal do kroku a nepovolil, dokud nedošel na městečko. Tam si teprve vydechl a volně došel domů. Nikdy nezjistil, kdo byl onen nezvaný průvodce a co hledal o půlnoci na „Šibencích.“.

KAREL KUNCIPÁL
EDUARD KOLÁŘ

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Osek doma zdolal v derby Katovice 2:1.
23

Osek vyhrál derby, ukončil tak šestizápasovou vítěznou šňůru Katovic

Retro ukazuje Strakonice v dávných letech

Strakonice - V Jelence strakonického hradu je k vidění výstava Strakonické retro s podtitulem Od umění ke sportu. Výstava mapuje úspěchy, kterých strakoničtí sportovci či umělci dosáhli doslova před desítkami let. Ale nejen to - můžete zde také vidět unikátní fotografie zachycují proměnu Strakonic, sportovní náčiní od lyží až po motorky či padák a nebo čím se zabývaly místní noviny. Výstava trvá do 31. října

Ocenění od hospodářské komory si odnesli podnikatelé i osobnosti

Strakonice - Ve čtvrtek 19. října v podvečer vyhlašovala Oblastní hospodářská komora ve Strakonicích jako každoročně, významnou společnost roku, významný živnostník, osobnost a rodák. A to za oblast Strakonic, Blatné a Vodňan. Ocenění jsou vybráni z návrhů, které přicházejí od živnostenských úřadů, městských úřadů, úřadů prácea a Rady oblasti JHK Strakonice.

Krátce ze Strakonicka

Strakonicko - Krátké zprávy ze Strakonicka a okolí.

Do volební místnosti dorazil starosta s koláčky od manželky

Strakonice – Třináctý volební okrsek je umístěný přímo v budově městského úřadu na Velkém náměstí. Volební komise se celé odpoledne nezastavila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení