„Teď teprve probíhá výběr na dodávku technologie, tedy lisů, kontejnerů a dalších věcí, což potrvá minimálně dva tři měsíce. Musíme vybrat i autorský dozor, technický dozor, investora a zajistit plán bezpečnosti práce,“ uvádí starosta Václav Valhoda.

Město si musí vzít překlenovací úvěr jedenáct milionů korun. „Aby měl co nejkratší dobu, vezmeme si ho až příští rok. Máme tedy skluz tři až čtyři měsíce,“ pokračuje. Dotace na vybudování dvora by časový skluz neměl ohrozit. „Jde o objektivní příčiny nezaviněné námi, tak by neměl být problém,“ dodává.

Nový sběrný dvůr budou provozovat technické služby. „Jsou to pro nás náklady navíc. Už jsem přijal člověka, který se o něj bude starat, ale nedá se nic dělat,“ říká šéf TS Martin Hejduk. TS provozují i současný sběrný dvůr, o nějž se ale město dělí se soukromou osobou. „Příští rok budeme kupovat svozový automobil na separovaný odpad, pak už snad bude nový sběrný dvůr připravený,“ doufá.

Volyně získala na sběrný dvůr dotaci přes devět milionů korun z Operačního programu životního prostředí. Celkové náklady přesáhnou deset milionů korun. Zbytek činí podíl města.

Strakonicím už jeden sběrný dvůr nestačí

Sběrný dvůr funguje už léta ve Strakonicích v Tovární ulici. Provozují ho městské technické služby. Sběrný dvůr pravidelně navštěvují starší lidé z Dražejova. „Vozíme sem listí, protože u nás ho nemáme kam dávat. Bylo by dobré, kdybychom měli něco podobného i v Dražejově a nemuseli jsme jezdit do Strakonic, ale samozřejmě jsme rádi, že je sběrný dvůr aspoň tady. Ceníme si toho, jak je uklizený a přehledný,” shodují se.

Stavba druhého strakonického sběrného dvora se připravuje v zóně U Blatenského mostu. První totiž nestačí a nejde rozšiřovat. Navíc výhodou je, že druhý sběrný dvůr bude blíž centru.

V Blatné také funguje sběrný dvůr. Provozují ho technické služby.