Plastika
Vítá lidi přicházející na Velké náměstí směrem od ulice U Sv. Markéty. Tím směrem kyne lehce nakročená postava s dudami přes rameno. Váží 110 kilogramů.

Na dopravu na nové křižovatce na Velkém náměstí od úterý 15. listopadu hledí Švanda Dudák, tedy jeho bronzová plastika v životní velikosti.

Nápad umístit na náměstí sochu Švandy vzešel od dětských zastupitelů. V jejich režii bylo i celé úterní odhalování. Bývalý starosta dětského zastupitelstva Zdeněk Rod se zmínil o tom, jak to celé vzniklo. „Máme ve Strakonicích řadu významných osobností, o kterých lidi ani neví a které si zaslouží tu mít plastiku,” vysvětlil. K tomu patří podle něj i Švanda dudák například s ohledem na mezinárodní dudácký festival, který se ve Strakonicích každý druhý rok koná. O dalších návrzích hovořila bývalá místostarostka DZ Kateřina Jeníčková. „Mezi plánovanými osobnostmi byl například Bavor I. či Josef Skupa,” dodala.

Autorem bronzové sochy Švandy Dudáka je akademický malíř Jiří Kubelka. Fyzicky se ale socha zrodila ve Staré Huti u Dobříše v dílně kovolijce Aleše Svojtky. „Převedení do bronzu je velmi složité. Odlévá se to po částech a montuje dohromady. Dudák jich měl nakonec sedmnáct. Celé to trvalo asi tři a půl měsíce,” popsal.

Náklady na sochu jsou 499 000 korun. Neznamená to však žádné peníze navíc z městské kasy. Tento výdaj je součástí končící první etapy rekonstrukce centra, která má celá stát 79 milionů korun. Víc než z poloviny to kryjí evropské dotace.