„Po dlouhém jednání se TOP 09 Písek rozhodla vstoupit do koalice spolu s ČSSD, VPM a nezávislým zastupitelem Otomarem Gottsteinem,“ uvádí TOP 09 ve svém prohlášení. Koalice tak bude mít v zastupitelstvu většinu, díky příchodu TOP 09 a Gottsteina má 15 hlasů ze 27. „Do koalice vstupujeme se třemi radními. Jeden z radních bude zastávat místo neuvolněného místostarosty s kompetencemi rozvoj, dotační politika města a dotační investice města,“ uvedl zastupitel za TOP 09 Josef Knot.

Neuvolněným místostarostou bude právě on, v radě kromě něho bude ještě Klára Humpálová a Rudolf Tyll, tedy všichni zastupitelé této strany. Ziskem tří radních tak TOP 09 nesplnila svůj cíl, který si dala už na začátku jednání, tedy zisk křesla uvolněného radního. Podle nové koaliční strany je dobře, že vznikla většinová vláda, protože dosavadní stav na radnici je neuspokojivý. „Nestabilní situace v zastupitelstvu není produktivní a městu nic zásadního nepřináší. Obáváme se další stagnace, která by mohla výrazně zbrzdit rozvoj města na řadu dalších let. Proto jsme po dlouhé úvaze zvolili odpovědný přístup a rozhodli jsme se vrátit městu akceschopnost,“ vysvětlil Knot.

Koaliční spolupráci bude upravovat stejně jako u předchozí koalice smlouva o spolupráci, která ještě není podepsaná. Doplnění rady bude nová koalice navrhovat na zasedání zastupitelstva, které se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu.