Strakonický babybox zažil premiéru. V pátek 7. října ve 12.47 hodin se rozezvučela signalizace, že babybox je otevřený. Nešlo o žádnou kontrolu ani planý poplach.

Že jde o ojedinělou událost, zjistila jako první porodní sestra Alena Chrstošová. "Nejdřív jsem si myslela, že se o nic nejedná, pak jsem si všimla, že tam něco leží," popsala první okamžiky. Byla to právě ona, kdo novorozeněz babyboxu vyprostila. "Co jsem si v tom okamžiku myslela? Chudáčku, pojď je mě," popsala. Že by k matce, která dítě odložila, cítila nějakou zlobu nebo zášť, to ji nenapadlo.

Okolnosti, za kterých zdravotnice chlapce našly, nasvědčují tomu, že matka měla čin promyšlený. "Dítě bylo najedené a čisté. V kočárku byly připravené pleny na přebalení," popsala vrchní porodní asistentka Miloslava Bláhová. Další faktem, který to potvrzoval, bylo, že měl u sebe dokumentaci obsahujícídatum a místo narození i jméno. "Také byl v kočárku dopis, aby byl chlapec umístěn v ústavu, že se ho matka vzdává z vážných zdravotních důvodů," popsala Bláhová.

Chlapec je zdravý a už páteční večer stráví v Dětském centru Jihočeského kraje ve Strakonicích.

Podařilo se nám zjistit, že matka nepochází ze Strakonicka. V rámci ČR jde to 60. dítě umístěné v babyboxu.

Strakonický babybox byl uveden do provozu 23. března 2009.