Právě v těchto dnech děti z historického kroužku při Základní škole Dukelská ve Strakonicích natáčejí film. Materiál má sloužit jako podklad pro Českou televizi, která zde bude začátkem října pro děti z prvního stupně natáčet svůj vzdělávací pořad s názvem Vzduchoplavec Kráčmera. Ten má školáky naučit poznat a porozumět svému regionu.

Historický kroužek na ZŠ Dukelská vede učitelka Hana Šimková. Přípravy podle jejích slov začaly už minulý rok. „Bylo to docela dost práce. Děti se musely naučit nasbírat materiál, umět ho zpracovat, vytvořit scénář, ale třeba se i rozdělit do týmů, kdo co bude dělat. Teď točí a čeká je například ještě střih,“ zmínila se.

V tom všem dětem významně pomáhali členové sdružení Job, kteří pravidelně přijížděli do Strakonic.

Česká televize má ve Strakonicích natáčet ve dnech 3. a 4. října. Na obrazovkách by se pak měl příslušný díl Vzduchoplavce Kráčmery vysílat někdy v průběhu prosince.

Vzduchoplavec Kráčmera
Cílem vzdělávacího pořadu pro mládež Vzduchoplavec Kráčmera je modernizovat výuku vlastivědy se zaměřením na jednotlivé regiony. Kromě toho má projekt podpořit mediální výchovu a práci s textem na českých školách. Školy připravují vlastní díly seriálu. Žáci sami shánějí materiály, píší vlastní scénáře, natáčejí svoji verzi seriálu i film o filmu. Poté přijede do škol Česká televize a natočí finální podobu pořadu. Celý cyklus se pak stane učební pomůckou ve výuce vlastivědy s DVD a navazujícími výukovými materiály.
Vysílá se v okně Zábavná škola na ČT1. Realizátory projektu jsou občanské sdružení Antikomplex, občanské sdružení Job a Česká televize. Projekt je financován z Operačního programu Vzdělání a konkurenceschopnost.

Josef Němec, Jana Štroblová