„Oba se o zdravotnictví zajímáme, a tak jsme přišli s tímto nápadem. Vedení školy se toho chytlo a dalo nám zelenou k uspořádání první akce,“ líčí Jan Křenek, který je absolventem Středí školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Volyni. Dnes studuje záchranáře v Českých Budějovicích.

Akce První pomoc aneb Nejhorší je nevědět se koná pod záštitou SŠ a JŠ Volyně už třetím rokem. V pondělí a v úterý byl program zaměřen na studenty prvních ročníků. „V pondělí jsme pro ně připravili přednášku a v úterý šlo už hlavně o praktickou část, kdy si na několika stanovištích zkoušeli různé krizové situace, do kterých by se klidně mohli jednou dostat,“ přibližuje Jan Křenek.

Devět stanovišť v úterý prošla také Veronika Michálková z prvního ročníku oboru veřejnosprávní činnost. Nikdy se nedostala do situace, kdy by musela někomu poskytnout první pomoc. „Teoreticky bych asi věděla, jak zraněnému pomoci, ale prakticky. . .nevím. Obávám se, že bych spíš zpanikařila,“ přiznává studentka.

Jan Křenek už je ze školy pryč, Jan Richter je ve třetím ročníku. Nabízí se otázka, zda bude projekt pokračovat v budoucnu i bez nich? „Už jsme dělali nábor na naše případné pokračovatele a jde to docela dobře, už máme asi 14 zájemců,“ konstatuje Jan Křenek.

Na přednášce se vybírá symbolických deset korun a výtěžek pak putuje jako finanční podpora pro dvě indické děti, které škola na dálku adoptovala.